SAMDAQIDA GEOINFORMATSIYA SISTEMALARI HAQIDA MAHORAT DARSLARI TASHKIL ETILDI

Joriy yilning 21 oktabr kuni Samarqand davlat arxitektura-qurilish instituti “Muxandislik grafikasi va kompyuterda loyihalash” kafedrasining kompyuter xonasida GAT (Geoinformatik axborot tizimlari bo'yicha) chet ellik mutaxassis, fan doktori Sabine Xennigning (Avstriya, Salzburg universiteti) Geoinformatika fakulteti o'qituvchisi tomonidan mahorat darsi bo'lib o'tdi.
Mahorat darslarining mavzusi "Arxitektura universitetlari talabalari uchun GISning ahamiyati va samaradorligi" bo‘lib, bugungi kunda juda dolzarb va talabalarimiz uchun juda muhimdir. Mahorat darsida SamDAQI Arxitektura va Qurilish fakultetlarining ingliz tilida a’lo daraja o‘zlashtirgan 1-2 va 4-bosqich talabalari faol ishtirok etishdi.
Mahorat darsi davomida talabalar GIS tizimining asosiy jihatlari bilan tanishdilar, Kvant QIS dasturida qanday ishlashni o'rgandilar, mustaqil ravishda statistika bilan O'zbekiston xaritasini tuzdilar.
Institut professor-o'qituvchilari va talabalari doktor Sabine Xennigni iliq kutib olishdi biz bilan shartnoma asosida ishlashga jiddiy qaror qabul qildi.
Mahorat darsining tashkilotchisi: Sadikova S.
Texnik qo'llab-quvvatlash, dasturni o'rnatish bo‘yicha yordamchi: Uzakov Sh.
Amaliy yordamlar: Arxitektura fakulteti dekani Abduraimov M. va "Arxitektura nazariyasi va tarixi" kafedrasi mudiri Mirzaev D.