BMTU REKTORI BILAN MUZOKARALARDA

8-10 oktyabr kunlari Belorusiya Milliy kutubxonasida universitetimiz uchun eng muhim voqealardan biri - 16-chi Evropa avtomobil kongressi bo'lib o'tdi deya xabar bermoqda BMTU matbuot xizmati.
Tadbir davomida 30 davlatning 100 dan ortiq delegatlari Minskga nafaqat kongressda qatnashish, balki universitetimiz bilan hamkorlik to'g'risida muzokaralar olib borish uchun tashrif buyurishdi. Shunday qilib, Toshkent davlat texnika universiteti, Toshkent arxitektura va qurilish instituti, Samarqand davlat arxitektura-qurilish instituti, Toshkent yo'llarini loyihalash, qurish va ekspluatatsiya qilish instituti va Qarshi muhandislik-iqtisodiyot instituti (O'zbekiston Respublikasi) vakillari BMTUga tashrif buyurishdi.
11 oktyabr kuni Belorusiya milliy texnik universiteti rektori Sergey Vasilyevich Xaritonchik va xalqaro hamkorlik va tashqi iqtisodiy faoliyat bo'limi boshlig'i Pavel Ivanovich Shirvel, Samarqand davlat arxitektura-qurilish instituti rektori (SamDAQI) Sultan Ilyasovich Axmedov  va Toshkent arxitektura va qurilish instituti (TAQI) Ravshan Rashodovich bilan o'zaro hamkorlik masalalarini muhokama qildilar.
Avvaliga mehmonlar BMTUning arxitektura va qurilish fakultetlariga tahrif buyurardilar, o'quv xonalari, o'quv va ilmiy laboratoriyalarida ekskursiyada bo'ldilar, talabalar, o'qituvchilar va dekanat xodimlari bilan suhbatlashdilar. Delegatlarning madaniy dasturi bundan kam emas edi: mehmonlar Mir qal'asi va Nesvijdagi saroy va istirohat bog'iga ham tashrif buyurishdi. Samarqand davlat arxitektura-qurilish instituti rektori Sultan Ilyasovich Axmedov: "Bu juda g'ayrioddiy, biz sizning qal'alaringizning me'morchiligidan hayratda qoldik", - deydi.
Yaqinda Toshkent arxitektura va qurilish instituti kafedra mudirlari bizning universitetimizga tashrif buyurishdi. Keyin muzokaralar davomida BMTU va TAQIning to'rtta qo'shma yo'nalishini ochishga qaror qilindi. Qabul qilingan kelishuvlarga ko'ra, 2 yildan keyin O‘zbekistonlik talabalar 2+2 ("Ekspertiza va ko'chmas mulkni boshqarish", "Suv ​​ta'minoti va kanalizatsiya", "Issiqlik, gaz ta'minoti va ventilyatsiyasi" mutaxassisliklari) va 2+3 ("Arxitektura" mutaxassisligi) dasturlari bo'yicha o'qish imkoniyatiga ega bo'ladilar. Dastlabki 2 yil, yoshlar uyda o'qishadi va Belarusiyada o'qishlarini davom ettirishadi. O'qishni tugatgandan so'ng, talabalar BMTU va TAQIning ikki tomonlama diplomlarini olishadi va O'zbekistonga qaytishadi.
Keyingi uchrashuvda universitet rektorlari hamkorlik sohalarini, xususan, "Iqtisodiyot, qurilishni tashkil etish va ko'chmas mulkni boshqarish" va "Gidrotexnika va energetika qurilishi, suv transporti va gidravlika" mutaxassisliklarini kengaytirish masalalarini muhokama qilishdi. “— Biz talabalarimizni va o'qituvchilarimizni sizlarga, birgalikda ishlashga, qo'shma seminarlar, master-klasslar o'tkazishga taklif qilamiz”, - deydi Toshkent arxitektura va qurilish instituti rektori Ravshan Rashodovich Hakimov.
Shuningdek, ular BMTUda amaliyot o'tash uchun o'zbekistonlik 10 nafar eng yaxshi talabani yuborish masalasini muhokama qildilar. TAQI rektori talabalarga ushbu amaliyotni o'quv mashg'ulotlari davomida yakunlash istagini bildirdi, BMTU rektori rozi bo'ldi va o'z navbatida may oyining boshida mehmonlarning kelishini rejalashtirishni taklif qildi. Shunday qilib, rektorning ta'kidlashicha, talabalar G'alaba kuniga bag'ishlangan tantanalarda qatnashish imkoniyatiga ega bo'ladilar va universitet ma'muriyati bu yil bahorda bo'lib o'tgani kabi xalqaro bayramlarni tashkillashtiradi.
Suhbat davomida rektorlar Belorusiya Respublikasida kongressning ochilishidagi nutqida Belarus Respublikasi Ta'lim vaziri Igor Karpenko aytib o'tgan bolalar ilmiy-texnik parkini yaratish masalasiga to'xtaldilar. “— Unda talabalar har yili o'qish, ilmiy-texnik ijodkorlik va iqtidorli bolani yaqindan qo'llab-quvvatlash uchun yaratilgan sharoitlarda tahsil olishadi. Buning uchun bolalar va yoshlarning avtomobilsozlik va transport texnologiyalari sohasidagi zamonaviy muhandislik bilan yaqindan tanishishlarida ilmiy izlanish ko'nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan maxsus o'quv dasturlari ishlab chiqilmoqda”, - deya ta'kidlagan edi vazir o'z nutqida.
Kelgusida yoz uchun O‘zbekistonlik qurilish guruhlarini tashkil etish, BMTU bazasida o'zbek madaniyati markazini tashkil etish, TAQIda universitetimiz o'qituvchilari tomonidan blok ma'ruzalarini o'tkazish masalalari ham ko'tarildi.
BMTU talaba me'morlarining yozgi amaliyotini O'zbekistonda o'tkazish imkoniga alohida e'tibor qaratildi. Ushbu amaliyotning asosiy maqsadi Toshkent va Samarqandning me'moriy yodgorliklarini tiklash, shaharlarning diqqatga sazovor joylari va madaniyati bilan tanishishdir.
Muzokaralar yoqimli notada bo'lib o'tdi, tashrifning rasmiy qismi esdalik sovg'alari bilan yakunlandi. Rektor o'zbekistonlik hamkasblarini xohlagan vaqtda BMTUga kelishlarini taklif qildi shuningdek, mehmonlar ham BMTU rektorini O'zbekiston universitetlariga tashrif buyurishga taklif etishdi.
Manba: https://times.bntu.by/s/5822-na-peregovorah-u-rektora