Telefon: (+99866)237-14-78
Bugungi kunda kafedrada 27 nafar professor-o‘qituvchi va 4 nafar yordamchi xodimlar faoliyat ko‘rsatib kelmoqdalar. Shu jumladan 7 nafar fan nomzodi, dotsent 9 nafar katta o‘qituvchi, 7 nafar o‘qituvchi va 2 nafar stajyor-o‘qituvchilar tashkil qiladilar. O‘rindoshlik asosida pedagogik faoliyatga jalb etilgan mutaxassislar (ichki o‘rindoshlik bo‘yicha 3 va tashqi 2 kishidan iborat). Professor-o‘qituvchilar tarkibining aksariyat qismi o‘z sohasining etuk mutaxassisi, etarli kasbiy malaka va pedagogik mahoratga ega bo‘lgan ustoz murabbiylardir. Kafedraning ilmiy salohiyati 37% ni tashkil qiladi.
Kafedra suv ta’minoti va kanalizatsiya sohasida bakalavr, magistr va doktorantlarni (PhD) tayyorlashga mo‘ljallangan. To‘rt yil mobaynida muvaffaqiyatli ta’lim olgan talabalarga bakalavr akademik darajasi beriladi. Kafedradagi ta’lim yo‘nalishlar mutaxassislik bozorida barcha zamonlarda nufuzli va zarur hisoblangan. CHunki suv, ayniqsa Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun hayotiy muhim va strategik resurs bo‘lib kelgan. Bitiruvchilarni ishga joylashishi hech qachon muammo bo‘lmagan va ularni ta’lim olish davridagi bilimlari keyingi ish faoliyatida keng imkoniyatlar yaratib kelmoqda.
Kafedra jamoasini yuqori malakali o‘qituvchilar tashkil qiladi, shular qatorida fan doktori, fan nomzodlari, dotsentlar, katta o‘qituvchilar va yosh o‘qituvchi-doktorantlardan iborat. Suv ta’minoti, kanalizatsiya va suv resurslarini muhofaza qilish kafedrasi zamonaviy uskunalar bilan jixozlangan laboratoriyalar va maxsus darsxonalar majmuidan iborat bo‘lib, bu erda ta’lim jarayoni bilan birgalikda tabiiy va oqova suvlarni oqizish, tozalash, inshootlarini tadqiq qilish ustida ilmiy ishlar olib borilmoqda.
Kafedra kommunal soha, qurilish, loyihalash va ishlab chiqarish korxonalari bilan hamkorlikda faoliyat yuritmoqda hamda bu korxonalarga talabalar ishtirogida ekskursiyalar, konferensiya va seminarlar tashkil qilishga imkon yaratilmoqda.
Saytdagi ma’lumotlar Siz uchun foydali bo‘lishiga umid qilaman va barcha ta’lim oluvchilarga muvaffaqiyatlar tilayman!
“Suv ta’minoti, kanalizatsiya va suv resurslarini muhofaza qilish” kafedrasi quyidagi bakalavr ta’lim yo‘nalishlariga tayanch hisoblanadi:
•5340400 – Muxandislik kommunikatsiyalari qurilishi va montaji (Suv ta’minoti va kanalizatsiya) - ta’lim shakli kunduzgi va sirtqi;
•5341200 – Suv ta’minoti va kanalizatsiya tizimlarini loyihalashtirish va ekspluatatsiyasi - ta’lim shakli kunduzgi va sirtqi.
Magistratura mutaxassisliklari:
•5A340401 – Muxandislik kommunikatsiyalari qurilishi va montaji
•5A630104 – Oqova suvlarni tozalash va suv resurlarini muhofaza qilish.
Oliy ta’limdan keyingi ta’lim- doktorantura(PhD):
•05.09.04 – “Suv ta’minoti. Kanalizatsiya. Suv havzalarini muhofazalovchi qurilish tizimlari”;
•01.02.05 - “Suyuqlik va gaz mexanikasi”.
Kafedra professor-o‘kituvchilari tomonidan o‘tilayotgan 40 ta fandan 28 tasi bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari, 12 tasi esa magistratura mutaxassisligiga mo‘ljallangan bo‘lib, ushbu fanlar bo‘yicha yangi ta’lim standartlariga mos va vazirlik tomonidan tasdiqlangan namunaviy o‘quv dasturlari asosida ishchi dasturlar, ma’ruza matnlari, uslubiy qo‘rsatmalar ishlab chiqilgan hamda o‘kuv jarayoniga tadbiq etilgan. Kafedra professor-o‘qituvchilari tomonidan davlat tilida 300 dan ortiq darslik, ma’ruza matnlari, o‘quv ko‘llanmalari va uslubiy ko‘rsatmalar tayyorlangan. Ayniqsa bosqich va diplom loyihalarini bajarish uchun zaruriy uslubiy qo‘llanmalar bilan to‘liq ta’minlangan.
Kafedra respublikamizning nufuzli OTMlari, loyihalash, ishlab chiqarish korxonalari bilan hamkorlikda o‘quv va ilmiy ishlarini olib bormoqda. Jumladan Toshkent arxitektura-qurilish instituti, Qoraqalpoq davlat universiteti, Termiz davlat universiteti, Volgograd davlat arxitektura-qurilish universiteti, Minsr texnika universiteti, Moskva davlat qurilish universiteti,Belostok texnologia universiteti(Polsha Respublikasi) “Suv ta’miniti” MCHJ, “Me’morqurilishloyiha” MCHJ tashkilotlarini ko‘rsatish mumkin. Kafedra bu tashkilotlarning mutaxassislarini ma’ruza qilishga, diplom loyihalariga rahbarlik qilishga, DAK ishiga, doktorantlarga maslahat berishga taklif qilinmoqda.ushbu korxonalarda talabalar malakaviy va ishlab chiqarish amaliyotlarini o‘tib kelmoqdalar.Oqovalarni tozalash inshootlarida kafedraning filiali ochilgan va unda laboratoriya, amaliy darslar, ilmiy ishlar bajarilib kelinmoqda.
Samarkand viloyat “Suv ta’miniti” MCHJ tassarufidagi shahar oqova suvlarini tozalash stansiyasida kafedraning filiali tashkil kilingan. Bu filialda talabalarga tajriba va amaliy darslar o‘tilib, magistrantlar va doktorantlar uchun o‘z ilmiy ishlarini bajarishlariga sharoit yaratilgan.
Kafedra 1976 yili «Santexnika» kafedrasidan ajralib chiqdi va unga «Suv ta’minoti va kanalizatsiya» kafedrasi nomi berilib F.F.Ziyamuxamedova boshchiligida o‘z faoliyatini boshladi. 1976 yildan 1983 yilgacha kafedraga t.f.n.dots. N.J.Jumagulov mudirlik qildi. 1996 yildan boshlab kafedraning nomi «Injenerlik tarmoqlari qurilishi», 2005 yildan esa «Kimyo va ekologiya asoslari» kafedrasi nomi bilan birlashdi va «Suv ta’minoti, kimyo va suv havzalarini muhofaza qilish» nomi bilan yuritildi.
Bu davrda kafedrada prof. P.I.Smirnov, dots. X.S.Siddiqov, katta o‘qituvchilar A.I.Turaxodjaev, E.S.Orda, I.B.YAkimova, A.V.Mnatsakanyan faoliyat ko‘rsatib keldilar. Kafedraga yosh kadrlardan: S.Saidov, A.Mirzaev, K.Yakubov, T.Nuraliev, B.Xaydarov, SH.Imomnazarov, O.Jumanov, A.Sayfullaev, O.Juraev, A.Isaev, N.N.Xaitova, Z.M.Barakaeva, E.Kurbonov, U.Alladustov, O.Buronov, N.Xalilov, G.S.YUsupova, A.Gadaev, YO.Xolov A.Korjavov, I.Jerebnova S.Ablyaz, A.Abduxamidov va N.Sadullaevlar jalb qilindilar.
Kafedra mudirligi vazifasini F.F. Ziyamuxamedova (1971 – 1976 y.y.), N.J.Jumagulov (1976 - 1983 y.y), M.R.Raxmonov (1983 - 1988 y.y), K.A.Yakubov (1988 - 1993 y.y), S.S.Saidov (1993 - 1996 y.y), U.A.Soatov (1996 - 2004 y.y), K.A.YAkubov (2004-2010 y.y), A.Sayfullaev (2010-2011 y.y), A.Mirzaev(2011-2012 y.y),O.Jo‘raev (2012-2018 y.y) va 2018 yildan yildan boshlab kafedrani dotsent K.A.YAkubov boshkarmokda.
Kafedraning xayotida 1984 – 1992 yillarda nihoyatda katta o‘zgarishlar ro‘y berdi. Bu davrda K.A.YAkubov, A.B.Mirzaev, O.J. Juraev, S.S.Saidov, A.Sayfullaev, U.Temirov, O.J.Jumanov, N. Xalilov, A.N.Gadaev va O.Buranovlar fan nomzodligi dissertatsiyasini, 1994 yilda esa U.A.Soatov kafedra tarixida ilk bor fan doktori dissertatsiyasini muvaffaqiyatli himoya qildilar.
Ilmiy faoliyat
Kafedrada ilmiy-tadqiqot ishlar institut Ilmiy kengashi tomonidan quyidagi tasdiqlagan fan va texnologiyalarning ustivor yo‘nalishlar ustida ilmiy ishlarini olib borayapdi:
•Sanoat korxonalari oqova suvlarini tozalashda zamonaviy texnologiyalarini ishlab chiqish va ishlab chiqarishga tadbiq etish(K.A.YAkubov);
•Suv resurslarini barqaror boshqarish va rivojlantirish dasturi asosida bajariladigan ilmiy tadqiqot ishlar(A.N.Gadaev);
•Sanoat korxonalari va xalq xo‘jaligida suvdan samarali foydalanish va atrof muhit muhofazasi bo‘yicha ilmiy tadqiqot ishlari olib borish va ekologik normativ loyihalar ishlab chiqish(U.B.Alladustov).
Ilmiy ishlari natijalari 1000 dan ortiq ilmiy maqolalar va tezislar shaklida Respublikamiz va chet elning nufuzli ilmiy nashrlarida chop etilgan. SHulardan 16 ta mualliflik guvohnomasi va 4 ta patentni alohida aytib o‘tish lozim. Professor-o‘qituvchilar har yili turli ilmiy anjumanlarda o‘z ma’ruzalari bilan muntazam ishtirok etib kelmokdalar. Kafedraning tashabbusi bilan 1993, 1996, 2004, 2007, 2010 va 2014 yillarda muxandislik kommunikatsiya muammolarining echimlariga bag‘ishlangan xalqaro va respublika ilmiy–amaliy konferensiyalari uyushtirildi.
Kafedra professor-o‘qituvchilari 2012-2016 yillarda rasmiy qayd etilgan 530666-TEMPUS-I-2012I-LT-TEMPUS-JPCR sonli Suv resurslarini barqaror boshqarish mavzusiga bag‘ishlangan UZWATER Tempus xalqaro grantida asosiy milliy etakchi OTM sifatida ishtirok etdi. Grantning milliy koordinatori dots.Gadaev A.N. shuningdek ERASMUS 585718-EPP-1-2017-1-HU-EPPKA2-CBHE-JP (2017-3069/001-001) DSiGIS “Doktarantura v oblasti geoinformatsionnыx nauk” mavzusidagi ERASMUS xalqaro grantida kafedra dotsenti A.N.Gadaev qatnashib kelmoqda. American University, Washington DC USA Fulbright Teaching Scholar Michal Brody ishtirokida “The Science of Climate Change & Effects in Uzbekistan & the US” (Iqlim o‘zgarishi natijalarini tadqiqotlari: AQSH va O‘zbekistonga ta’siri” mavzusi doirasida master klasslar tashkil etildi. SHuningdek Ramapo kolledj professori Michaul Edelstein “Suv resurslari barqaror boshqarish” mavzusida ma’ruza qildi.
Kafedra olimlari tomonidan sanoat korxonalarda suvdan samarali foydalanish va oqova suvlarni tozalab kayta foydalanishga tayyorlash mavzularida ilmiy tadqiqot ishlari olib borilmokda. Ilmiy tadqiqot izlanishlari natijalari amaliyotga joriy kilinmokda. Oxirgi 3 yil mobaynida sanoat korxonalari bilan xo‘jalik shartnomalari asosida umumiy miqdori 200 mln. so‘mdan ortiq ilmiy tadqiqot ishlari bajarildi. Ilmiy tadqiqot ishlarining asosini sanoat korxonalarida suvdan samarali foydalanish va suv havzalarini oqovalardan muhofaza qilish tashkil qiladi.
Har yili kafedrada “Suv ta’minoti va kanalizatsiya”, “Bino va inshootlarning muxandislik jixozlari” fanlari bo‘yicha respublika fan olimpiadalari o‘tkazib kelinmoqda . Olimpiada respublikamizning sohaga tegishli OTM laridan komandalar qatnashib kelmoqda.
Kafedramiz qoshidagi quyidagi o‘quv va ilmiy laboratoriyalarda talabalar, magistrantlar va doktorantlar o‘z ilmiy ishlarini bajarib kelmoqdalar:
•“Gidravlika” va “Nasoslar” hamda “Binolarning ichki suv ta’minoti va kanalizatsiyasi” o‘quv laboratoriyalari;
•Zamonaviy asbob va uskunalar bilan jixozlangan “Tabiiy va oqova suvlarni tozalash muammolari” ilmiy laboratoriyasi;
•Suv resurslarini barqaror boshqarish(TEMPUS loyihasi natijalari bo‘yicha) Milliy markaz.
Kafedra yutuqlari
Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muxandislari institutida 2019 yil 12-15 mart kunlari BMT Taraqqiyot dasturi va Evropa Ittifoqining “O‘zbekistonning qishloq hududlarida suv resurslarini barqaror boshqarish” dasturi doirasida oshirilgan “Texnik salohiyatni mustahkamlash” qo‘shma loyihasi hamkorligida OTM talabalari uchun 22-mart Butunjahon suv kuniga bag‘ishlangan “Suv muammosi-jamiyat muammosidir: uning echimi hech kimning nazaridan chetda qolmasligi kerak” shiori ostida oliy ta’lim muassasalari talabalari ishtirokida o‘tkazilgan tanlovlarda faol ishtirok etganligi uchun bir guruh talabalarimiz sovrinli o‘rinlarni egaladilar.
Kafedra magistrantlari A.Islomqulova, F.Murtazayev va N.Esanovalar (rahbarlari K.Yakubov va O.Jo‘raev) III-Rossiya «Effektivnыe modeli i texnologii resursosberejeniya, energosberejeniya i prirodopolzovaniya v stroitelstve i JKX» mavzusidagi (Rossiya, g. Volgograd, 20 maya-10 dekabrya 2018 g.) o‘quv-tadqiqot va ilmiy tadqiqot ishlar tanlovida qatnashib 1-darajali diplomlar bilan taqdirlandi.
Har yili kafedra professor-o‘qituvchilari o‘z shogirdlari bilan birgalikda “Global iqlim o‘zgarishiga moslashish” va “YAngi asr iste’dodlari” kabi Respublika ko‘rik tanlovlarida faol qatnashib, sovrinli o‘rinlarni egallab kelmoqdalar.
Oliy ta’lim muassasalarining eng yaxshi peedagogi “Respublika tanlovi institut bosqichining” “Arxitektura va qurilish” ta’lim soxasi bo‘yicha “Eng yaxshi pedagog tadqiqotchi” nominatsiyalarida K.A.YAkubov, A.N.Gadaev va F.Axmedova sovrinli o‘rinlarni egaladilar.

Телефон: (+99866)237-14-78
Уважаемые посетители! Рад приветствовать Вас на сайте кафедры водоснабжения, канализации и охраны водных ресурсов Самаркандского государственного архитектурно-строительного института имени М.Улугбека. На его страницах Вы можете узнать о направлениях работы нашей кафедры, а также найти информацию об истории и сегодняшнем дне кафедры, ее успехах и планах на будущее.
В настоящий момент на кафедре трудятся 28 преподавателей и четверо вспомогательного персонала. Из них 1 доктор технических наук, профессор, 7 кандидата технических наук, доценты, 6 старших преподавателей, 10 ассистентов и 4 стажёра-преподавателя. Из числа специалистов института в качестве преподавателей в учебный процесс привлечены 6 совместителей. Научная остепенённость профессорско-преподавательского состава составляет 37%. Наша кафедра специализируется на подготовке бакалавров, магистров и докторантов(PhD). Студентам, успешно прошедшим курс обучения, присуждается академическая степень бакалавра. Выпускаемые направления обучения являются престижными и востребованными на рынке специальности на все времена, ведь вода, особенно для стран Центральной Азии, является жизненно важным и стратегическим ресурсом. Трудоустройство выпускников кафедры не являлось проблемой, а все знания, полученные студентами в ходе обучения, используются в последующей работе в полном объеме, и это не преувеличение.
Коллектив кафедры формируют высококвалифицированные преподаватели, в числе которых есть доктор наук, профессор, кандидаты наук, доценты, а также ряд молодых преподавателей-докторантов, стремящихся перенять опыт и продолжить общее дело.Кафедра «Водоснабжение, канализация и охрана водных ресурсов» представляет собой комплекс оснащенных лабораторий и специализированных аудиторий, в которых, наряду с учебными задачами, проводятся научные разработки новых и модернизация существующих процессов, сооружений и аппаратов по профилю кафедры. Кафедра находится в тесном контакте с ведущими предприятиями коммунальной отрасли, специализированными государственными унитарными предприятиями, строительными и проектными организациями. В результате сотрудничества проводятся экскурсии по объектам водоснабжения и водоотведения, конференции и семинары с представителями различных фирм и организаций.
Надеюсь, что информация на сайте была полезной для Вас и желаю учащимся успешного обучения в стенах нашего института!
Кафедра «Водоснабжение, канализация и охрана водных ресурсов» является выпускающей и готовит выпусников по направлению образования бакалавриата:
•5340400–Строительство и монтаж инженерных коммуникаций (Водоснабжение и канализация) - очная и заочная форма обучения;
•5341200–Проектирование и эксплуатация систем водоснабжения и канализации -очная и заочная форма обучения;
По подготовке высококвалифицированных кадров по магистерской программе:
•5А340401 – Водоснабжение, канализация, охрана и рациональное использование водных ресурсов;
•5А630104 – Очистка сточных вод и охрана водных ресурсов.
Послевузовская подготовка научных кадров по специальностям докторантуры(PhD):
•05.09.04 – “Водоснабжение. Канализация. Строительные системы по охране водных ресурсов”;
•01.02.05 - “Механика жидкости и газа”.
Преподавателями кафедры проводятся занятия по 40 дисциплинам, из них 28 для для бакалавриата и 12 предметов по специальностям магистратуры. Все дисциплины читаются на основании утвержденных программ и обеспечены необходимой методической литературой. До сегодняшнего дня преподавателями кафедры разработаны более 300 учебно-методической литературы, предназначенные для выполнения курсовых и дипломных проектов, лабораторных работ и самостоятельной работы студентов.
В научной и учебной работе кафедра поддерживает тесные связи с ведущими ВУЗами, проектными и производственными организациями, это Ташкентский архитектурно-строительный институт, Каракалпакский государственный университет, Термезский государственный университет, Волгоградский государственный архитектурно-строительный университет, Московский государственный строительный университет, государственное унитарное проедприятие “Сувокова”, ООО “Меъморкурилишлойиха” и ряд других организаций.
Специалисты этих организаций приглашаются для чтения лекций, руководства дипломным проектированием, участия в работе ГАК, консультаций и работе с докторантами. В этих организациях проходят производственную и преддипломную практику студенты. На территории загородных очистных сооружений города организован филиал кафедры, где проводятся лабораторные и практические занятия, а также научно-исследовательская работа.
Сегодня кафедра «Водоснабжение, канализация и охрана водных ресурсов» – это, прежде всего, мощный коллектив признанных в науке ученых и высококвалифицированных педагогов. За свою почти 50 летнюю историю кафедра преобразовалась в видное подразделение института и заслужила достойное место среди вузовской научной интелегенции нашей республики.
Кафедра создана на базе кафедры “Сантехника” в 1971 году и начала свою деятельность под руководством Ф.Ф.Зиямухамедой.1976-83 годах на кафедрой руководил к.т.н.доцент Н.Ж.Жумагулов. В этот период на кафедре работали проф. П.И.Смирнов, доц.Х.С.Сиддиқов, старшый преподаватели А.И.Тураходжаев, Е.С.Орда, И.Б.Якимова, А.В.Мнацаканян. В это время на кафедру были направлены молодые специалисты: С.Саидов, А.Мирзаев, К.Якубов, Ш.Имомназаров, О.Жуманов, А.Сайфуллаев, О.Жураев, А.Исаев, Э. Курбанов, У.Алладустов, О.Буронов, Н.Халилов, А.Гадаев, Ё.Холов А.Коржавов И.Жеребнова С.Абляз и Н.Садуллаев.
В жизни кафедры в 1984 – 1992 годах произошли большие изменения.В этот период успешно защитили кандидатские диссертации К.А.Якубов, А.Б.Мирзаев, О.Ж.Жураев, С.С.Саидов, У.Темиров, О.Ж.Жуманов, Н.Халилов, О.Ж. Жураев, А.Н.Гадаев и О.Буранов, а 1994 году впервые в истории кафедры У.А.Соатов защитил докторскую диссертацию.
С 1996 года кафедра кафедра была переименована в “Строительство инженерных коммуникаций”, а с 2005 года – “Водоснабжение, химия и охрана водных ресурсов”. В разные годы кафедрой руководили Ф.Ф. Зиямухамедова (1971 - 1976), Н.Ж.Жумагулов (1976 - 1983), М.Р.Рахмонов (1983 - 1988), К.А.Якубов (1988 - 1993), С.С.Саидов (1993 - 1996), У.А.Соатов (1996 - 2004), К.А.Якубов (2004-2010), А.Сайфуллаев (2010-2011), А.Мирзаев (2011-2012), О.Жўраев (2012-2018) и с 2018 года кафедру возглавляет доцент К.А.Якубов.
Научно-исследовательская деятельность
На кафедре проводятся научная работа по следующим приоритетным направлениям науки и технологии, утвержденным научным Советом института:
•Разработка и внедрение в производство современных методов очистки сточных вод промышленных предприятий (руководитель - к.т.н., доцент К.А.Якубов);
•Научные работы, выполняемые в рамках программы устойчивого развития водных ресурсов (руководитель - к.т.н.,доцент А.Н.Гадаев);
•Научные исследования, связанные с рациональным использованием водных ресурсов на промышленных предприятиях и разработка экологических нормативов (руководитель – ст.преп. У.Б.Алладустов).
Преподавателями кафедры опубликованы более 1000 научных статьей и тезисов в отечественной и зарубежной перодических научных изданиях. Из них 16 авторских свидетельств, 4 патента. Профессорско-преподавательский состав кафедры принимает активное участие в научных конференциях. По инициативе кафедры в 1993, 1996, 2004, 2007, 2010 и 2014 годах были организованы международные научно-практические конференции, посвященные проблемам и путям решения инженерных коммуникаций.
В течение 2012-2016 годов профессорско-преподавательский коллектив кафедры участвовал в международном гранте 530666-TEMPUS-I-2012I-LT-TEMPUS-JPCR “Разработка магистерской программы по устойчивому управлению водными ресурсами”, как национальный лидерующий ВУЗ, национальным координатором которого является доц. кафедры А.Н. Гадаев. Кроме того доц. А.Н.Гадаев участвует в других международных грантовых проектах ERASMUS 585718-EPP-1-2017-1-HU-EPPKA2-CBHE-JP (2017-3069/001-001)DSiGIS. По международным обменным проектам ученые из США Michal Brody (American University, Washington DC USA Fulbright teaching scholar) дал мастер класс по теме: “The Science of Climate Change & Effects in Uzbekistan & the US” (Исследования по изменению климата: Влияние в США и Узбекистане ) и проф. Michel Edelstein (Ramapo College of NJ USA ) по устойчивому управлению водными ресурсами.
Сотрудниками кафедры проводятся научные исследования в области рационального использования водных ресурсов, очистке и повторному использованию сточных вод на промышленных предприятиях. Результаты исследований активно внедряются, что позволяет получит ошутимый экологический эффект. За последние три года по этой тематике выполнены хоздоговорные работы на сумму более 200 млн.сумов.
Ежегодно на кафедре проводятся республиканские студенческие олимпиады по специальным дисциплинам “Водоснабжение и канализация” и “Инженерное оборудование зданий”, на которых принимают участие команды от ведущих вузов нашей республики.
На кафедре функционируют:
•Учебные лаборатории “Гидравлика”, “Насосы” и “Внутренный водопровод и канализация зданий”.
•Научно-исследовательская лаборатория «Проблемы очистки природных и сточных вод», оснащенная современными приборами и оборудованием.
•Национальный центр по устойчивому управлению водными ресурсами(по результатам проекта ТЕМПУС). В этих лабораториях докторанты, магистранты и преподаватели ведут свои научные разработки.
Успехи кафедры
Магистранты кафедры А.Исломқулова,Ф.Муртазаев и Н.Эсанова (руководители доц.К.Якубов и доц.О.Жўраев) участовали на всероссийском конкурсе учебно-исследовательских работ «Эффективные модели и технологии ресурсосбережения, энергосбережения и природопользования в строительстве и ЖКХ» (Россия, г. Волгоград, 20 мая-10 декабря 2018 г.) и завоевали дипломы I-степени.
12-15 марта 2019 года в Ташкенте под девизом “Водные проблемы касаются всего общества: никто не должен остаться в стороне в их решении”, организованный Министерством водного хозяйства республики Узбекистан, Министерством высшего и среднего специального образования республики Узбекистан, Ташкентским институтом инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, программой развития ООН в Узбекистане в рамках совместного проекта “Укрепления технологического потенциала”, а также программой ЕС “Устойчивое управление водными ресурсами в сельских местностях Узбекистана” был проведен конкурс посвященный 22 марта Всемирному дню воды. Команда студентов во главе с преподавалеями кафедры успешно участвовали на этом конкурсе и завоевали призовые места.
Ежегодно преподаватели кафедры со своими учениками принимают активное участие в конкурсах “Адаптация к изменениям глобального климата”, “Таланты нового века” и завоёвывают призовые места, а также получают ценные подарки.
Преподаватели кафедры принимают активное участие в конкурсе самый лучший педагог высших учебных заведений. Так, за последние три года преподаватели кафедры К.А.Якубов, А.Н.Гадаев и Ф.Ахмедова заняли призовые места.