Telefon: (+99866)237-14-78
Bugungi kunda kafedrada 27 nafar professor-o‘qituvchi va 4 nafar yordamchi xodimlar faoliyat ko‘rsatib kelmoqdalar. Shu jumladan 7 nafar fan nomzodi, dotsent 9 nafar katta o‘qituvchi, 7 nafar o‘qituvchi va 2 nafar stajyor-o‘qituvchilar tashkil qiladilar. O‘rindoshlik asosida pedagogik faoliyatga jalb etilgan mutaxassislar (ichki o‘rindoshlik bo‘yicha 3 va tashqi 2 kishidan iborat). Professor-o‘qituvchilar tarkibining aksariyat qismi o‘z sohasining etuk mutaxassisi, etarli kasbiy malaka va pedagogik mahoratga ega bo‘lgan ustoz murabbiylardir. Kafedraning ilmiy salohiyati 37% ni tashkil qiladi.
Kafedra suv ta’minoti va kanalizatsiya sohasida bakalavr, magistr va doktorantlarni (PhD) tayyorlashga mo‘ljallangan. To‘rt yil mobaynida muvaffaqiyatli ta’lim olgan talabalarga bakalavr akademik darajasi beriladi. Kafedradagi ta’lim yo‘nalishlar mutaxassislik bozorida barcha zamonlarda nufuzli va zarur hisoblangan. CHunki suv, ayniqsa Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun hayotiy muhim va strategik resurs bo‘lib kelgan. Bitiruvchilarni ishga joylashishi hech qachon muammo bo‘lmagan va ularni ta’lim olish davridagi bilimlari keyingi ish faoliyatida keng imkoniyatlar yaratib kelmoqda.
Kafedra jamoasini yuqori malakali o‘qituvchilar tashkil qiladi, shular qatorida fan doktori, fan nomzodlari, dotsentlar, katta o‘qituvchilar va yosh o‘qituvchi-doktorantlardan iborat. Suv ta’minoti, kanalizatsiya va suv resurslarini muhofaza qilish kafedrasi zamonaviy uskunalar bilan jixozlangan laboratoriyalar va maxsus darsxonalar majmuidan iborat bo‘lib, bu erda ta’lim jarayoni bilan birgalikda tabiiy va oqova suvlarni oqizish, tozalash, inshootlarini tadqiq qilish ustida ilmiy ishlar olib borilmoqda.
Kafedra kommunal soha, qurilish, loyihalash va ishlab chiqarish korxonalari bilan hamkorlikda faoliyat yuritmoqda hamda bu korxonalarga talabalar ishtirogida ekskursiyalar, konferensiya va seminarlar tashkil qilishga imkon yaratilmoqda.
Saytdagi ma’lumotlar Siz uchun foydali bo‘lishiga umid qilaman va barcha ta’lim oluvchilarga muvaffaqiyatlar tilayman!
“Suv ta’minoti, kanalizatsiya va suv resurslarini muhofaza qilish” kafedrasi quyidagi bakalavr ta’lim yo‘nalishlariga tayanch hisoblanadi:
•5340400 – Muxandislik kommunikatsiyalari qurilishi va montaji (Suv ta’minoti va kanalizatsiya) - ta’lim shakli kunduzgi va sirtqi;
•5341200 – Suv ta’minoti va kanalizatsiya tizimlarini loyihalashtirish va ekspluatatsiyasi - ta’lim shakli kunduzgi va sirtqi.
Magistratura mutaxassisliklari:
•5A340401 – Muxandislik kommunikatsiyalari qurilishi va montaji
•5A630104 – Oqova suvlarni tozalash va suv resurlarini muhofaza qilish.
Oliy ta’limdan keyingi ta’lim- doktorantura(PhD):
•05.09.04 – “Suv ta’minoti. Kanalizatsiya. Suv havzalarini muhofazalovchi qurilish tizimlari”;
•01.02.05 - “Suyuqlik va gaz mexanikasi”.
Kafedra professor-o‘kituvchilari tomonidan o‘tilayotgan 40 ta fandan 28 tasi bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari, 12 tasi esa magistratura mutaxassisligiga mo‘ljallangan bo‘lib, ushbu fanlar bo‘yicha yangi ta’lim standartlariga mos va vazirlik tomonidan tasdiqlangan namunaviy o‘quv dasturlari asosida ishchi dasturlar, ma’ruza matnlari, uslubiy qo‘rsatmalar ishlab chiqilgan hamda o‘kuv jarayoniga tadbiq etilgan. Kafedra professor-o‘qituvchilari tomonidan davlat tilida 300 dan ortiq darslik, ma’ruza matnlari, o‘quv ko‘llanmalari va uslubiy ko‘rsatmalar tayyorlangan. Ayniqsa bosqich va diplom loyihalarini bajarish uchun zaruriy uslubiy qo‘llanmalar bilan to‘liq ta’minlangan.
Kafedra respublikamizning nufuzli OTMlari, loyihalash, ishlab chiqarish korxonalari bilan hamkorlikda o‘quv va ilmiy ishlarini olib bormoqda. Jumladan Toshkent arxitektura-qurilish instituti, Qoraqalpoq davlat universiteti, Termiz davlat universiteti, Volgograd davlat arxitektura-qurilish universiteti, Minsr texnika universiteti, Moskva davlat qurilish universiteti,Belostok texnologia universiteti(Polsha Respublikasi) “Suv ta’miniti” MCHJ, “Me’morqurilishloyiha” MCHJ tashkilotlarini ko‘rsatish mumkin. Kafedra bu tashkilotlarning mutaxassislarini ma’ruza qilishga, diplom loyihalariga rahbarlik qilishga, DAK ishiga, doktorantlarga maslahat berishga taklif qilinmoqda.ushbu korxonalarda talabalar malakaviy va ishlab chiqarish amaliyotlarini o‘tib kelmoqdalar.Oqovalarni tozalash inshootlarida kafedraning filiali ochilgan va unda laboratoriya, amaliy darslar, ilmiy ishlar bajarilib kelinmoqda.
Samarkand viloyat “Suv ta’miniti” MCHJ tassarufidagi shahar oqova suvlarini tozalash stansiyasida kafedraning filiali tashkil kilingan. Bu filialda talabalarga tajriba va amaliy darslar o‘tilib, magistrantlar va doktorantlar uchun o‘z ilmiy ishlarini bajarishlariga sharoit yaratilgan.
Kafedra 1976 yili «Santexnika» kafedrasidan ajralib chiqdi va unga «Suv ta’minoti va kanalizatsiya» kafedrasi nomi berilib F.F.Ziyamuxamedova boshchiligida o‘z faoliyatini boshladi. 1976 yildan 1983 yilgacha kafedraga t.f.n.dots. N.J.Jumagulov mudirlik qildi. 1996 yildan boshlab kafedraning nomi «Injenerlik tarmoqlari qurilishi», 2005 yildan esa «Kimyo va ekologiya asoslari» kafedrasi nomi bilan birlashdi va «Suv ta’minoti, kimyo va suv havzalarini muhofaza qilish» nomi bilan yuritildi.
Bu davrda kafedrada prof. P.I.Smirnov, dots. X.S.Siddiqov, katta o‘qituvchilar A.I.Turaxodjaev, E.S.Orda, I.B.YAkimova, A.V.Mnatsakanyan faoliyat ko‘rsatib keldilar. Kafedraga yosh kadrlardan: S.Saidov, A.Mirzaev, K.Yakubov, T.Nuraliev, B.Xaydarov, SH.Imomnazarov, O.Jumanov, A.Sayfullaev, O.Juraev, A.Isaev, N.N.Xaitova, Z.M.Barakaeva, E.Kurbonov, U.Alladustov, O.Buronov, N.Xalilov, G.S.YUsupova, A.Gadaev, YO.Xolov A.Korjavov, I.Jerebnova S.Ablyaz, A.Abduxamidov va N.Sadullaevlar jalb qilindilar.
Kafedra mudirligi vazifasini F.F. Ziyamuxamedova (1971 – 1976 y.y.), N.J.Jumagulov (1976 - 1983 y.y), M.R.Raxmonov (1983 - 1988 y.y), K.A.Yakubov (1988 - 1993 y.y), S.S.Saidov (1993 - 1996 y.y), U.A.Soatov (1996 - 2004 y.y), K.A.YAkubov (2004-2010 y.y), A.Sayfullaev (2010-2011 y.y), A.Mirzaev(2011-2012 y.y),O.Jo‘raev (2012-2018 y.y) va 2018 yildan yildan boshlab kafedrani dotsent K.A.YAkubov boshkarmokda.
Kafedraning xayotida 1984 – 1992 yillarda nihoyatda katta o‘zgarishlar ro‘y berdi. Bu davrda K.A.YAkubov, A.B.Mirzaev, O.J. Juraev, S.S.Saidov, A.Sayfullaev, U.Temirov, O.J.Jumanov, N. Xalilov, A.N.Gadaev va O.Buranovlar fan nomzodligi dissertatsiyasini, 1994 yilda esa U.A.Soatov kafedra tarixida ilk bor fan doktori dissertatsiyasini muvaffaqiyatli himoya qildilar.
Ilmiy faoliyat
Kafedrada ilmiy-tadqiqot ishlar institut Ilmiy kengashi tomonidan quyidagi tasdiqlagan fan va texnologiyalarning ustivor yo‘nalishlar ustida ilmiy ishlarini olib borayapdi:
•Sanoat korxonalari oqova suvlarini tozalashda zamonaviy texnologiyalarini ishlab chiqish va ishlab chiqarishga tadbiq etish(K.A.YAkubov);
•Suv resurslarini barqaror boshqarish va rivojlantirish dasturi asosida bajariladigan ilmiy tadqiqot ishlar(A.N.Gadaev);
•Sanoat korxonalari va xalq xo‘jaligida suvdan samarali foydalanish va atrof muhit muhofazasi bo‘yicha ilmiy tadqiqot ishlari olib borish va ekologik normativ loyihalar ishlab chiqish(U.B.Alladustov).
Ilmiy ishlari natijalari 1000 dan ortiq ilmiy maqolalar va tezislar shaklida Respublikamiz va chet elning nufuzli ilmiy nashrlarida chop etilgan. SHulardan 16 ta mualliflik guvohnomasi va 4 ta patentni alohida aytib o‘tish lozim. Professor-o‘qituvchilar har yili turli ilmiy anjumanlarda o‘z ma’ruzalari bilan muntazam ishtirok etib kelmokdalar. Kafedraning tashabbusi bilan 1993, 1996, 2004, 2007, 2010 va 2014 yillarda muxandislik kommunikatsiya muammolarining echimlariga bag‘ishlangan xalqaro va respublika ilmiy–amaliy konferensiyalari uyushtirildi.
Kafedra professor-o‘qituvchilari 2012-2016 yillarda rasmiy qayd etilgan 530666-TEMPUS-I-2012I-LT-TEMPUS-JPCR sonli Suv resurslarini barqaror boshqarish mavzusiga bag‘ishlangan UZWATER Tempus xalqaro grantida asosiy milliy etakchi OTM sifatida ishtirok etdi. Grantning milliy koordinatori dots.Gadaev A.N. shuningdek ERASMUS 585718-EPP-1-2017-1-HU-EPPKA2-CBHE-JP (2017-3069/001-001) DSiGIS “Doktarantura v oblasti geoinformatsionnыx nauk” mavzusidagi ERASMUS xalqaro grantida kafedra dotsenti A.N.Gadaev qatnashib kelmoqda. American University, Washington DC USA Fulbright Teaching Scholar Michal Brody ishtirokida “The Science of Climate Change & Effects in Uzbekistan & the US” (Iqlim o‘zgarishi natijalarini tadqiqotlari: AQSH va O‘zbekistonga ta’siri” mavzusi doirasida master klasslar tashkil etildi. SHuningdek Ramapo kolledj professori Michaul Edelstein “Suv resurslari barqaror boshqarish” mavzusida ma’ruza qildi.
Kafedra olimlari tomonidan sanoat korxonalarda suvdan samarali foydalanish va oqova suvlarni tozalab kayta foydalanishga tayyorlash mavzularida ilmiy tadqiqot ishlari olib borilmokda. Ilmiy tadqiqot izlanishlari natijalari amaliyotga joriy kilinmokda. Oxirgi 3 yil mobaynida sanoat korxonalari bilan xo‘jalik shartnomalari asosida umumiy miqdori 200 mln. so‘mdan ortiq ilmiy tadqiqot ishlari bajarildi. Ilmiy tadqiqot ishlarining asosini sanoat korxonalarida suvdan samarali foydalanish va suv havzalarini oqovalardan muhofaza qilish tashkil qiladi.
Har yili kafedrada “Suv ta’minoti va kanalizatsiya”, “Bino va inshootlarning muxandislik jixozlari” fanlari bo‘yicha respublika fan olimpiadalari o‘tkazib kelinmoqda . Olimpiada respublikamizning sohaga tegishli OTM laridan komandalar qatnashib kelmoqda.
Kafedramiz qoshidagi quyidagi o‘quv va ilmiy laboratoriyalarda talabalar, magistrantlar va doktorantlar o‘z ilmiy ishlarini bajarib kelmoqdalar:
•“Gidravlika” va “Nasoslar” hamda “Binolarning ichki suv ta’minoti va kanalizatsiyasi” o‘quv laboratoriyalari;
•Zamonaviy asbob va uskunalar bilan jixozlangan “Tabiiy va oqova suvlarni tozalash muammolari” ilmiy laboratoriyasi;
•Suv resurslarini barqaror boshqarish(TEMPUS loyihasi natijalari bo‘yicha) Milliy markaz.
Kafedra yutuqlari
Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muxandislari institutida 2019 yil 12-15 mart kunlari BMT Taraqqiyot dasturi va Evropa Ittifoqining “O‘zbekistonning qishloq hududlarida suv resurslarini barqaror boshqarish” dasturi doirasida oshirilgan “Texnik salohiyatni mustahkamlash” qo‘shma loyihasi hamkorligida OTM talabalari uchun 22-mart Butunjahon suv kuniga bag‘ishlangan “Suv muammosi-jamiyat muammosidir: uning echimi hech kimning nazaridan chetda qolmasligi kerak” shiori ostida oliy ta’lim muassasalari talabalari ishtirokida o‘tkazilgan tanlovlarda faol ishtirok etganligi uchun bir guruh talabalarimiz sovrinli o‘rinlarni egaladilar.
Kafedra magistrantlari A.Islomqulova, F.Murtazayev va N.Esanovalar (rahbarlari K.Yakubov va O.Jo‘raev) III-Rossiya «Effektivnыe modeli i texnologii resursosberejeniya, energosberejeniya i prirodopolzovaniya v stroitelstve i JKX» mavzusidagi (Rossiya, g. Volgograd, 20 maya-10 dekabrya 2018 g.) o‘quv-tadqiqot va ilmiy tadqiqot ishlar tanlovida qatnashib 1-darajali diplomlar bilan taqdirlandi.
Har yili kafedra professor-o‘qituvchilari o‘z shogirdlari bilan birgalikda “Global iqlim o‘zgarishiga moslashish” va “YAngi asr iste’dodlari” kabi Respublika ko‘rik tanlovlarida faol qatnashib, sovrinli o‘rinlarni egallab kelmoqdalar.
Oliy ta’lim muassasalarining eng yaxshi peedagogi “Respublika tanlovi institut bosqichining” “Arxitektura va qurilish” ta’lim soxasi bo‘yicha “Eng yaxshi pedagog tadqiqotchi” nominatsiyalarida K.A.YAkubov, A.N.Gadaev va F.Axmedova sovrinli o‘rinlarni egaladilar.

Head of the department: technical sciences (PhD), professor Yakubov Kutfidin Aslievich
Dear visitors! I am glad to welcome you on the website of the Department of Water Supply, Wastewater and Water Resources Protection of the Samarkand State Architectural and Civil Engineering Institute named after Mirzo Ulugbek. On its pages you can find out about the directions of work, research of our department, as well as find information about the history and present day of the department, its success and future plans.
Currently, the department employs 28 teachers and four technical staff. Of these, 1 doctor of technical sciences, professor, 7 candidates of technical sciences (PhD), associate professors, 6 senior teachers, 10 assistants teacher and 4 trainee teachers. Among the specialists of the Institute, 6 part-time workers were involved in the educational process as teachers. The scientific degree of the faculty is 37%.
Our department specializes in the preparation of bachelors, masters and doctoral students (PhD). Students who successfully complete the course are awarded an academic bachelor degree. Produced areas of study are prestigious and in demand in the labour market for all times, because water, especially for the countries of Central Asia, is a vital and strategic resource and water related environmental issues are very argent in this region. Employment of graduates of the department was not a problem, and all the knowledge gained by students in the course of training, are used in the subsequent work in full, and this is not an exaggeration.
The team of the department is formed by highly qualified faculty, among them there is a DS (doctor of science), professor, PhD (candidates of science), associate professors, as well as a number of young teachers and doctoral students who are seeking scientific degrees and intended to learn from experience and continue the common cause.
The Department of "Water Supply, Wastewater and Protection of Water Resources" is a complex of equipped laboratories and specialized auditoriums, in which, along with training tasks, scientific developments of new and modernization of existing processes, structures and devices on the profile of the department are carried out.
The department is in close contact with leading utilities, specialized state unitary enterprises, construction and design organizations. As a result of cooperation, guided tours of water supply and wastewater facilities, conferences and seminars with representatives of various companies and organizations are held.
I hope that the information on the site was useful for you and I wish the students successful training at our institute!
The Department "Water Supply, Sewerage and Protection of Water Resources" is a graduate and prepares graduates in the direction of undergraduate education:
• 5340400 – Construction and installation of engineering communications (Water supply and sewerage) - full-time and distance learning;
• 5341200 –Design and operation of water supply and sewage systems; full-time and distance learning
For the preparation of highly qualified personnel for the master's program:
• 5А340401 - Water supply, sewage, protection and rational use of water resources;
• 5А630104 - Wastewater treatment and water resources protection.
Postgraduate training of scientific personnel in the fields of doctoral studies (PhD):
• 05.09.04 - “Water supply. Sewage. Construction systems for the protection of water resources ”;
• 01.02.05 - “Fluid and gas mechanics”.
Specialized faculties of the department conduct classes in 40 disciplines, of which 28 are for undergraduate and 12 subjects in magistracy specialties. All disciplines are read on the basis of official approved programs and provided with the necessary methodological literature. The teachers of the department have developed more than 300 educational and methodical literature intended for the performance of course and diploma projects, laboratory works and independent work of students.
In scientific and educational work, the department maintains close relations with leading universities, design and production organizations, companies, as Tashkent Institute of Architecture and Construction, Karakalpak State University, Termez State University, Volgograd State University of Architecture and Civil Engineering, Moscow State University of Civil Engineering, State Unitary Enterprise “Suvokova ”, LLC“ Memorkurililhloyih ”and a number of other organizations.
Specialists of these organizations are invited to give lectures, guide the graduation projects, participate in the work of the SJC, consult and work with doctoral students. In these organizations, undergo practical and pre-diploma practice of students. A branch of the department was organized on the territory of the city sewage treatment plant, where laboratory and practical classes, as well as research work are conducted.
History of the department
Today the Department of "Water supply, sewage and protection of water resources" is one of a powerful team of scientists and highly qualified teachers recognized in science, academic teaching and research. For its almost 50 years of history the department has transformed into a prominent division of the institute and earned a worthy place among the university scientific intelligence of the Republic of Uzbekistan.
The department was established on the basis of the department of “Plumbing” in 1971 and began its activities under supervision of F.F. Ziyamukhamedoy in 1976-83. The department was headed by Ph.D. N.Zh.Zhumagulov. During this period, prof. P.I. Smirnov, Associate Professor H.S.Siddiqov, senior teachers A.I.Turakhodzhaev, E.S.Orda, I. B.Yakimova, A.V.Mnatsakanyan. At this time, young specialists were invited to the department: S. Saidov, A. Mirzaev, K. Yakubov, Sh. Imomnazarov, O. Jumanov, A. Saifullaev, O. Zhuraev, A. Isaev, E. Kurbanov, U. Alladustov, O. Buronov, N. Khalilov, A. Gadaev, Y. Holov A. Korzhavov I. Zherebnova S. Ablyaz and N. Sadullaev.
In the life of the department during 1984 - 1992 were great changes. During this period, they successfully defended their Ph.D. theses by K. A. Yakubov, A. B. Mirzaev, O. Zh. Zhuraev, S. S. Saidov, U. Temirov, O. Zh. Zhumanov, N. Khalilov, O.Zh. Zhuraev, A.N. Gadaev and O. Buranov, and in 1994, for the first time in the history of the department, U.S. Soatov defended his doctoral dissertation as a DS.
Since 1996, the department was renamed to the department of "Construction of engineering communications", and since 2005 - "Water supply, chemistry and protection of water resources." Over the years, the department was chaired by F.F. Ziyamukhamedova (1971 - 1976), N.Zh.Zhumagulov (1976 - 1983), M.R.Rakhmonov (1983-1988), K.A. Yakubov (1988-1993), S.S.Saidov (1993-1996) , U.A.Soatov (1996 - 2004), K.A. Yakubov (2004-2010), A.Saifullaev (2010-2011), A.Mirzaev (2011-2012), O.Zhuraev (2012-2018) and since 2018 the department is headed by associate professor K.A. Yakubov.
Research activities
The department conducts scientific work in the following priority areas of science and technology, approved by the Scientific Council of the Institute:
• Development and introduction into production of modern methods of wastewater treatment of industrial enterprises (the head - Ph.D., associate professor K.A. Yakubov);
• Scientific work carried out within the framework of the program of sustainable development of water resources management (the head is Ph.D., associate professor A.N. Gadaev);
• Scientific research related to the rational use of water resources at industrial enterprises and the development of environmental standards (supervisor - senior lecturer U. B. Alaladustov).
By the teachers of the department published over 1000 scientific articles and theses in domestic and foreign periodical scientific journals. Of these, 16 copyright certificates, 4 patents. The faculty of the department takes an active part in scientific conferences. On the initiative of the department in 1993, 1996, 2004, 2007, 2010 and 2014, international scientific and practical conferences were organized, devoted to the problems and ways of solving environmental engineering and communications.
During 2012-2016, the faculty of the department participated in the international grant project 530666-TEMPUS-I-2012I-LT-TEMPUS-JPCR “Development of a Master Program in Sustainable Water Resources Management”, as a national leading university, whose national coordinator is Dr. A.N. Gadayev. In addition, Dr. A.N. Gadayev participates in other international grant projects as ERASMUS 585718-EPP-1-2017-1-HU-EPPKA2-CBHE-JP (2017-3069 / 001-001) DSiGIS and HIGHVEC. On international exchange projects, scientists from the USA, Dr. Michal Brody (American University, Washington DC, USA as Fulbright teaching scholar) gave a master class on the topic: “The Science of Climate Change: USA- Uzbekistan) and by Prof. Michael Edelstein (Ramapo College of NJ, USA) on Sustainable Water Resources Management.
Teachers of the department conduct research in the field of rational use of water resources, treatment and reuse of wastewater in industrial enterprises. The research results are actively are being introduced, which allows to get a safe environment and environmental effect. Over the past three years, contract work has been performed on this topic for more than 200 million UZS.
Every year, the department holds a National student competitions in special disciplines as "Water supply and sewerage" and "Building engineering equipment", in which teams from leading universities of our Republic take part.
At the department are functioning:
• Educational laboratories “Hydraulics”, “Pumps” and “Internal water supply and sewerage of buildings”.
• Research laboratory "Problems of purification of natural and waste waters", equipped with modern devices and equipment.
• National Center for Sustainable Water Resources Management (based on the TEMPUS project outcome). In these laboratories, doctoral students, undergraduates and teachers conduct their research.
The success of the department
Graduate students of the department A. Islomkulova, F. Murtazaev and N. Esanova ( Supervisors of Associate Professor K. Yakubov and Associate Professor O. Zhuraev) participated in the Russian Federation Competition of Educational and Research Works "Effective Models and Technologies of Resource Saving, Energy Saving and Environmental Management in Construction and Housing and Public Utilities" (Russia, Volgograd, May 20-December 10, 2018) and won I-degree diplomas.
March 12-15, 2019 in Tashkent under the motto “Water problems concern the all society: no one should stand aside in solving them”, organized by the Ministry of Water Resources of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education of the Republic of Uzbekistan, Tashkent Institute of Irrigation and Mechanization, UN Development Program in Uzbekistan in the framework of the joint project “Strengthening Technological Capacities”, as well as the EU program “Sustainable Water Resources Management in rural areas of Uzbekistan "held a contest dedicated to the March 22 World Water Day. A team of students led by the department teachers successfully participated in this competition and won prizes ad diplomas.
Every year, teachers of the department with their students take an active part in the competitions “Adaptation to the changes of the global climate”, “Talents of the new century” and win prizes, as well as receive valuable gifts.
Teachers of the department are actively involved in the competition the best teacher of higher educational institutions. So, over the past three years, the teachers of the department, K.A. Yakubov, A.N. Gadaev, and F.Akhmedova, have won prizes.