Telefon: : +99893-354-55-69
Kafedraga “Er tuzish va er kadastri” ta’lim yo‘nalishi qo‘shilganligi sababli 1999 yil 28 avgustdan kafedra nomi «Er kadastri va shaharsozlik» kafedrasi deb yuritila boshlandi. 25 oktyabr 2004 yil 79-U sonli institut Ilmiy kengashi qarori bilan kafedraning nomi «Er tuzish va erkadastri» deb o‘zgartirildi. 2012 yili avgust oyidan boshlab kafedra nomi “Shahar qurilishi va kadastr” deb o‘zgartirildi va 2015 yil 14 aprel X-50 sonli institut Ilmiy kengashi qarori bilan kafedraning nomi
“Shahar qurilishi va xo‘jaligi” deb o‘zgartirildi. Kafedra mudiri etib 1984-1989 yillarda dots.A.B.Balgaev, 1989-1993 yillarda dots.I.S.Shukurov, 1993-1998 yillarda dots. S.U.Odilov, 1999-2006 yillarda dots. N. Muradullaev, 2006 - 2012 yillarda dots. A.Raximov, 2012 – 2018 yillarda dots. A.Xudoyberdiev va 2018-2019 yillarda R.M.Achildiev faoliyat ko‘rsatib keldilar.
2020 yil yanvardan boshlab kafedra mudiri vazifasini dots. A.Xudoyberdiev bajarib kelmoqda.
O‘tgan yillar davomida kafedraga MISIdan professor D.S.Samaylov, dots. R.F.Lukushuk, dots. L.P.Nesvitaev, KISI dan professor V.V.Leontovich va MARXI dan dots. O.S. Rostorguevlar kelib o‘z bilimlarini va tajribalarini kafedra a’zolariga va talabalarga yetkazdilar.
Kafedra faoliyati davrida S.U.Odilov 1983 yil, I.S.Shukurov 1986 yil, A.Xudoyberdiev 1989 yil, J.Yu.Yunusov 1989 yil, B.A.Xudoyberdiev 1990 yil va A.T.Ismoilov 1990 yillarda “Shaharsozlik” yo‘nalishlari bo‘yicha ilmiy ish bajarib, nomzodlik dissertatsiyalarini himoya qildilar.
1990 yilda kafedra tomonidan SamDAQI da butun ittifoq ilmiy anjumani tashkil etildi. Bunda “Shaharsozlik” muammolari bo‘yicha shug‘ullanuvchi 50 dan ortiq etakchi ilmiy mutaxassislar qatnashdilar. 2006 yil “Er tuzish va er kadastri” kafedrasi Samarqand institutlari ichida birinchi marta Evropa Ittifoqining “Tempus” dasturi loyihasida qatnashib 315000 evrolik “O‘zbekistonda Er resurslari boshqaruvi” YEP 26100 - 2005 TACIS loyihasi grantini yutib oldi. 2006 yil oktyabr oyida kafedra a’zolaridan dots. Muradullaev N. va dots. A.Raximovlar «Tempus» loyihasi bo‘yicha 2 haftalik o‘qish seminarida qatnashib, SHvesiyaning Stokgolm shahrida xizmat safarida bo‘lishdi.
2007 yil noyabr oyida dotsentlar Sh.Davlatov va B.Qarshievlar «Tempus» loyihasi bo‘yicha 2 haftalik o‘qish seminarida qatnashib Finlandiya davlatining Xelsinki shahriga xizmat safariga borishdi. Kafedraning tashabbusi bilan 2002 yil 19 - 20 aprel kunlari Samarqandda «Kadastr xizmati va ko‘chmas mulk bozorini rivojlantirish muammolari» mavzusida xalqaro ilmiy amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi, Konferensiyada respublikamizdan va chet davlatlardan, jumladan Rossiya, Shvetsiya, Gollandiya, Qozog‘iston va Qirg‘iziston davlatlaridan 250 dan ortiq mutaxassislar ishtirok etishdi. 2005 yil 13 - 14 mart kunlari «Kadastr xizmati va ko‘chmas mulk bozorini rivojlantirish muammolari» mavzusidagi respublika ilmiy – amaliy konferensiyasi o‘tkazildi, bu konferensiyada ham 200 dan ortiq mutaxassislar qatnashdilar.
Bu ikkala konferensiyada kafedra o‘qituvchilari ko‘chmas mulk bozorini rivojlantirish muammolari to‘g‘risidagi fikr mulohazalarini mutaxassislar e’tiboriga havola etdilar. Bugungi kunda kafedrada 14.5 shtat birligi bo‘lib, unda 13 ta professor – o‘qituvchilar faoliyat ko‘rsatib kelishmoqda. Shundan 4 ta fan nomzodi dotsentlar, 5 ta katta o‘qituvchi va 5 ta o’qituvchi va stajyor o’qituvchilar faoliyat ko‘rsatmoqda. Kafedraning ilmiy salohiyati 25 % bo‘lib, professor –o‘qituvchilarning hozirgi vaqtdagi o‘rtacha yoshi 42 yoshni tashkil qiladi. Hozirgi vaqtda kafedrada 5340300 – “Shahar qurilishi va xo‘jaligi” ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha bakalavr va 5A 340302 “Shahar transport xo‘jaligi va aloqa yo‘llari” magistratura mutaxassisligi mavjud.
Kafedra a’zolari o‘zining ko‘p yillik faoliyati mobaynida davlat standartlari va o‘quv reja asosida 5340300 – «Shahar qurilishi va xo‘jaligi», 5111000 – Kasb ta’limi (5340300 – Shahar qurilishi va xo‘jaligi), 5A340302 - «Shahar transport xo‘jaligi va aloqa yo‘llari» magistrlik mutaxassisliklariga jami 24 ta fandan ta’lim berib kelmoqdalar.
Kafedrada O‘zbekiston Respublikasidagi tayanch oliy o‘quv yurtlari, ilmiy tadqiqot institutlari bilan tashqi ilmiy aloqalari yo‘lga qo‘yilgan. Kafedra moddiy texnika ta’minoti, ilmiy pedagogik kadrlar va axborot tizimi bazalari bilan ta’minlangan. Uzluksiz ta’lim tizimi Samarqand viloyat Arxitektura va qurilish boshqarmalari xizmati bilan aloqa mustahkamlangan. Talabalarning nazariy bilimlarini mustahkamlashda “Me’morqurilish loyiha” MCHJ, Samarqand shahar «Yo‘l loyihalash” MCHJ va OOO “RARVIZ PROEKT SERVIS” tashkilotlarida amaliyotlarini o‘tab kelmoqda. Kafedra o‘qituvchilari malakalarini oshirish Toshkent Arxitektura qurilish institutida qayta tayyorlashdan o‘tishadi.

Time of action Head of Department: Associate Professor Khudayberdiyev Ab’erqul
The department of urban planning was separated from the department of architectural design in 1982 and associate professor AS Uralov was appointed as the first head of the department. Associate professors A.S. Uralov, S.U.Odilov, Sh.Sh.Shukurov and A.Hudoyberdiev made a great contribution to the formation of the department.
Since August 28, 1999, the department was renamed the "Urban Planning and Land Cadastre" in connection with the accession of the department "Land Management and Land Cadastre." On October 25, 2004, by the decision of the Academic Council of the Institute Protocol No. 79-U, the name of the department was renamed “Land Management and Land Cadastre”. Since August 2012, the name of the department was renamed to "Urban Construction and Cadastre", and on April 14, 2015, by the decision of the Academic Council of the Institute Protocol No. X-50, the name of the department was renamed to "City Construction and Economy". In 1984-1989 the head of the department was associate professor B. Balgaev, 1989-1993. - Associate Professor I.S. Shukurov, 1993-1998. - Associate Professor S.O.Odilov, in 1999-2006. Associate Professor N. Muradullaev, in 2006-2012. senior teacher A.R. Rakhimov, 2012-2018 - Associate Professor A. Khudoyberdiev.
From March 28, 2018 to the present, the temporary head of the department is R.M. Achildiev.
In the past years, teachers of the departments of IISS, Professor D.S. Samoilov, Associate Professor RF Lukushuk, Associate Professor L.P. Nesvitaev, as well as teachers of the departments of the Moscow Architectural Institute, Professor V.V. Leontovich and Associate Professor OS Rastorguev participated in the interdepartmental exchange of experience and the transfer of knowledge to students.
In the period of the department in the direction of "Urban Planning". defended his thesis S.O. Odilov in 1983, I.S. Shukurov in 1986, A. Khudoyberdiev in 1989, Zh.Yu. Yunusov in 1989, B.A. Khudoiberdiev in 1990 and A.T. Ismoilov in 1990.
In 1990, the International Scientific Conference was organized at SamGASI. More than 50 leading experts in the field of "Urban Planning" participated. In 2006, the Department of Land Management and Land Cadastre for the first time took part in the Tempus project of the European Union, winning a grant from the Samarkand Institutes under the program Land Management in Uzbekistan YEP 26100-2005 TACIS worth 315,000 euros. In October 2006, the staff of the department associate professors. Muradullaev N. and Associate Professor. A.Rakhimov visited Stockholm on a working visit to Sweden and took part in a two-week training seminar on the Tempus project.
In November 2007, associate professors Sh. Davlatov and B. Karshiev paid a working visit to Finland in the city of Helsinki and took part in a two-week seminar on the Tempus project. On the initiative of the department, on April 19-20, 2002, an international scientific-practical conference "Problems of development of the cadastral service and real estate market" was held in Samarkand, which was attended by over 250 specialists from such countries as Russia, Sweden, Holland,
Kazakhstan and Kyrgyzstan. On March 13-14, 2005, the Republican Scientific and Practical Conference "Problems of Cadastral Service and Real Estate Market Development" was held, in which more than 200 specialists took part.
At these two conferences, teachers of the department presented opinions on the problems of real estate market development. Currently, the department consists of 11.5 established units, where 15 teachers conduct teaching activities. Among them: 2 candidates of technical sciences, associate professors, 8 senior teachers and 5 assistants. The scientific potential of the department is 13%, the average age of the faculty is currently 42 years. Currently, the department has a bachelor's degree in the direction of 5340300 - "Urban Construction and Economy" and a magistracy in the specialty 5A 340302 "Urban Transport Facilities and Communications".
For many years of activity, employees of the department conduct training on the basis of state standards and curricula for a bachelor’s degree. Direction: 5340300 - “Urban Construction and Economy”, 5111000 - Professional Education (5340300 - Urban Construction and Economy), for the Master’s degree degree 5A340302 - “Urban transportation and communications ”and training in 21 disciplines.
The department carries out external scientific communication with leading universities and research institutes of the Republic of Uzbekistan. The department is provided with material and technical resources, scientific and pedagogical staff and information systems. The system of continuing education has been strengthened by the Samarkand regional administration of construction and architecture. In order to strengthen theoretical knowledge, students undergo introductory and practical training in the “Me’morqurilish loyiha” MCHJ, “Yo‘l loyihalash” MCHJ in Samarkand and OOO “RARVIZ PROEKT SERVIS”. Advanced training and retraining of faculty professors and teachers of the department is held in the Tashkent Architectural and Construction Institute.