“Tasviriy, amaliy san’at va me’morchilikning jur va janrlari, tasvir va ifoda vositalari haqida umumiy tushunchalar” mavzusida ochiq ma’ruza

Mirzo Ulug’bek nomidagi Samarqand davlat arxitektura-qurilish instituti dotsenti Jo’rayev Xamza 1-samarqand pedagogika  kollejida 103-dizayn guruxi uquvchilari hamda SamDAQI va SamDU professor o’qituvchilari ishtirokida “Tasviriy, amaliy san’at va me’morchilikning  tur va janrlari, tasvir va ifoda vositalari haqida umumiy tushunchalar”  mavzusida  ochiq ma’ruza bo’lib utdi. Ma’ruza  mavzusida ko’rsatilgan san’at turlari prezintatsiya slaytlari yordamida nomoyish etilishi orqali batafsil izoxlab berildi. Mavzuning dolzarbligi san’at turlarining urganish va urgatishning zamonaviy texnologiyalarining tegishli uslublaridan foydalangan xoldagi yichimlari ko’rsatib berildi. Barkamol avlod tarbiyasida badiiy ta’limning o’rni beqiyosligi takidlanib, aynan shu jarayonga maskur mavzu aloxida axamiyit kasb etganligi haqida ham muloxazalar bildirildi.

Mazkur ochiq ma’ruza mashg’ulotlari oliy ta’lim muassasalarining  akademik litsey va kasb-hunar kollejlari bilan hamkorlik doirasida ilmiy, o’quv-uslubiy masalalarda ma’lum darajada kumak va vazifalar utaydi.
      Shunisi diqqatga sazovorki, aynan ana shunday hamkorlik masalalari akademik litsey va kasb-hunar kollejlari o’quvchilarini kasbga yunaltirish uchun ham zamin vazifasini utaydi. Ochiq maruza mashg’uloti o’quvchilarda katta qiziqish uyg’otib savol-javoblarga boy bo’ldi. SamDAQI va SamDU professor o’qituvchilari ochiq maruza mashg’uloti haqida fikr nulohazalar bildirishda.