O’quv-tarbiyaviy va ilmiy-metodik ishlarning subyektlari, ularning huquq va majburiyatlari
3.1. Institut rektorining buyrug’i bilan o’qishga qabul qilingan shaxs Institutning talabasi hisoblanadi. Talabaga talabalik guvohnomasi hamda reyting daftarchasi bepul beriladi.
Institutning qonunchilikda belgilangan tartibda umumiy o’rta, o’rta maxsus, kasb-hunar ta’limi, oliy (ikkinchi va keyingi ta’lim) ma’lumotiga ega bo’lgan shaxslar arizalariga binoan O’zbekiston Respublikasi oliy ta’lim muassasalariga talabalarni qabul qilish tartibi va qoidalariga muvofiq O’zbekiston Respublikasi ta’lim muassasalariga qabul qilish bo’yicha Davlat komissiyasi tomonidan test sinovlari natijalariga ko’ra to’plangan ballarning reyting tizimi bo’yicha amalga oshiriladi.
Oliy ta’lim muassasalariga qabul barcha shaxslar uchun (ham grantlar, ham to’lov-kontrakt bo’yicha) teng huquqlilik, yagona qabul qoidalari va yagona tanlov asosida amalga oshirilib, test sinovlarida eng yuqori ball to’plagan abituriyentlarning davlat grantlari bo’yicha birinchi navbatda qabul qilinish huquqi ta’minlanadi. Qolgan abituriyentlar test ballari reytingi asosida belgilangan to’lov-kontrakt kvotalari doirasida qabul qilinish huquqiga egadirlar. Qonunchilikka muvofiq test sinovlarisiz muayyan imtiyoz asosida ham o’qishga qabul qilish kafolatlanadi.
3.2. Institutning talabalari quyidagi huquqlarga ega:
- fan, texnika, zamonaviy texnologiyalar yutuqlariga mos keluvchi bilimlar olish;
- oliy ta’lim muassasasi axborot resurs markazida mavjud bo’lgan kitoblar, davriy nashrlar, elektron ta’lim vositalaridan belgilangan tartibda bepul foydalanish;
- bepul maslahatlar va yo’l-yo’riqlar olish;
- auditoriyalar, ta’lim jarayoniga oid o’quv texnik vositalardan o’rnatilgan tartibda bepul foydalanish;
- ta’lim jarayoni samaradorligi va ta’lim sifatini oshirish yuzasidan o’z taklif-mulohazalarini, tanqidiy fikrlarini belgilangan tartibda ta’lim muassasasi, dekanat va kafedra raxbariyatiga bildirish va ularni ko’rib chiqilishini talab qilish;
- oliy ta’lim muassasasi va fakultet miqyosida o’tkaziladigan ma’naviy-ma’rifiy va sport tadbirlarida ishtirok etish;
- ilmiy tadqiqot ishlarida va ilmiy konferensiyalarda o’rnatilgan tartibda faol qatnashish;
- oliy ta’lim muassasasida qonuniy ravishda faoliyat yuritayotgan jamoat birlashmalariga a’zo bo’lish;
- o’qishdan tashqari vaqtlarda ma’naviy-ma’rifiy, ta’mirlash, qurilish, ko’kalamzorlashtirish, qishloq xo’jalik va boshqa jamoat mehnatlarda, qonunchilikka zid bo’lmagan ishlarda ishtirok etish.
Talaba sifatli va yuqori saviyada bilim olishi, tanlagan ixtisosligi bo’yicha yuqori malakali mutaxassis bo’lib yetishish uchun zarur bo’lgan qonun hujjatlariga zid bo’lmagan boshqa huquqlardan foydalanishga haqlidir.
Talaba o’z huquqlarini suiste’mol qilmasligi, bu huquqlardan o’zga shaxslar manfaatiga zid maqsadlarda foydalanmasligi shart.
3.3. Davlat grantlari va to’lov-kontrakt asosida o’qitishning ishlab chiqarishdan ajralgan holdagi shaklida ta’lim olayotgan talabalar O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilangan tartib va miqdorda stipendiya bilan ta’minlanadilar.
Talabalar tegishli normativ-huquqiy hujjatlarga asosan O’zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat stipendiyasi va Beruniy, Navoiy, Ulug’bek nomidagi Davlat stipendiyalari, hamda R.R.Abdurasulev va T.Sh.Shirinqulov nomidagi nomdor stipendiyalar, o’qishga yo’llagan yuridik va jismoniy shaxslar tayinlagan stipendiyalarni olish huquqiga egadirlar.
3.4. O’zbekiston Respublikasi qonun hujjatlariga muvofiq kunduzgi o’quv shaklida ta’lim olayotgan talabalarga oliy ta’lim muassasasida o’qiyotgan vaqti davomida harbiy xizmatga chaqirish muddatini kechiktirish imkoni beriladi.
3.5. Oliy ta’lim muassasasining Talabalar turar joyiga muhtoj talabalar oliy ta’lim muassasasining talabalar turar joylaridan sanitariya me’yorlari va qoidalariga javob beradigan joy bilan ta’minlanadi. Talabalar turar joylarida to’laydigan to’lovlarning hajmi kommunal-maishiy xizmatlar uchun to’lovlarni inobatga olib, oliy ta’lim muassasasi tomonidan belgilanadi. Turar joyga muhtoj talabalar mavjud bo’lgan holda, oliy ta’lim muassasasining talabalar turar joylari maydonidan boshqa maqsadlarda foydalanish (ijaraga berish, boshqa kelishuvlar)ga ruxsat etilmaydi.
Institutning talabalari o’qishdan bo’sh vaqtlarida o’rnatilgan tartibda mehnat faoliyati bilan shug’ullanish huquqiga ega.
3.6. Institutdan chetlashtirilgan talaba O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilangan talabalar o’qishini ko’chirish, qayta tiklash va o’qishdan chetlashtirish tartibi va qoidalari asosida qayta o’qishga tiklanilishi mumkin.
Ilgari oliy ta’lim muassasasidan ma’muriyatning tashabbusi bilan chetlashtirilgan shaxslarni, barcha o’quv shakllari bo’yicha talabalar safiga qayta tiklash to’lov-kontrakt asosida amalga oshiriladi.
Institutning talabalari belgilangan tartib va qoidalar asosida o’qishini ko’chirish (o’qishga qayta tiklash) huquqiga ega.
O’zbekiston Respublikasi hududida ta’lim faoliyatini olib borish uchun lisenziyaga ega bo’lmagan nodavlat oliy ta’lim muassasalari va boshqa mamlakatlar oliy ta’lim muassasalarining filiallari (markazlar, bo’limlar, o’quv-maslahat punktlari va boshqalar)dan talabalarni Institutga o’qishini ko’chirish (o’qishga tiklash) taqiqlanadi.
3.7. Institut talabalari oliy ta’limning davlat standartlari, o’quv dasturlari va rejalarida nazarda tutilgan bilimlarni egallashlari, topshiriqlarning barcha turlarini belgilangan muddatda bajarishlari zarur hamda Institutning Ustaviga, Ichki tartib qoidalari, odob-ahloq qoidalari va Talabalar turar joylari qoidalariga rioya etishlari shart.
O’zbekiston Respublikasi Hukumati qarorlarida nazarda tutilgan hollardan tashqari, talabalarni o’qish vaqti hisobidan ta’lim jarayoni bilan bog’liq bo’lmagan ishlarga jalb etish ma’n etiladi.
3.8. Ushbu Ustav, Institutning Ichki tartib va odob-ahloq qoidalari hamda Talabalar turar joylari qoidalarida nazarda tutilgan majburiyatlarni buzgan taqdirda talabaga nisbatan quyidagi intizomiy jazo choralari ko’riladi: hayfsan hamda talabalar safidan chetlatish.
Talaba Institutdan quyidagi hollarda chetlashtirilishi mumkin:
a) o’z xohishiga binoan;
b) o’qishning boshqa ta’lim muassasasiga ko’chirilishi munosabati bilan;
v) salomatligi tufayli (tibbiy komissiya ma’lumotnomasi asosida);
g) akademik o’zlashtira olmaganligi (qarzdorligi) uchun;
d) o’quv intizomini va oliy ta’lim muassasasining ichki tartib-qoidalarini buzganligi uchun;
ye) bir semestr davomida darslarni uzrli sabablarsiz 74 soatdan ortiq qoldirganligi sababli;
j) o’qish uchun belgilangan to’lov o’z vaqtida amalga oshirilmaganligi sababli;
z) talaba sud tomonidan ozodlikdan mahrum etilganligi munosabati bilan;
i) vafot etganligi sababli.
Harbiy xizmatni o’tash, salomatligini tiklash, homiladorlik va tug’ish, shuningdek bolalarni parvarish qilish ta’tillari davrida talabaga Vazirlik tomonidan tasdiqlangan tartib asosida akademik ta’til berilishi mumkin.
Institut ma’muriyati tashabbusi bilan (“d”, “ye”, “j”) talabalarni o’qishdan chetlashtirish talabalar kasaba uyushmasining yozma roziligini inobatga olgan holda (kasaba uyushmasi a’zosi bo’lgan talabalar uchun) amalga oshiriladi. Shuningdek, talaba mazkur Ustavning 3.8-bandi “d” kichik bandiga ko’ra chetlashtirilayotgan holda, Institutning "Kamolot" yoshlar ijtimoiy harakati boshlang’ich tashkiloti bilan ham kelishilishi mumkin.
Intizomiy jazoga tortilayotgan talaba o’ziga qo’llanilgan jazo chorasining qonuniyligi va adolatligi yuzasidan qonun hujjatlarida belgilangan tartibda Institut rektori, Vazirlikga yoki sudga murojaat etishi mumkin.
Talaba Institutdan chetlashtirilganda, unga shaxsiy hujjatlari, belgilangan shakldagi akademik ma’lumotnoma topshiriladi va ularning nusxasi shaxsiy yig’majildda saqlanadi.
Intizomiy jazo choralar talabalarning kasallik yoki ta’tilda bo’lgan vaqti hisobga olinmagan holda xatti - harakat aniqlangandan so’ng bir oydan va hatti - harakat sodir etilganidan so’ng olti oydan kechiktirilmay qo’llaniladi. Talabalar kasallik paytida, akademik ta’til yoki homiladorlik va tug’ish holati bilan bog’liq bo’lgan ta’til paytlarda talabalarga intizomiy jazo choralarini ko’rish ma’n etiladi.
Talaba kasal bo’lganligi o’zi yoki uning ota-onasi tomonidan yozma ariza bilan bevosita dekanatga, odatda, bir haftadan kechiktirilmasdan ma’lum qilinadi.
b) Tinglovchilar:
3.10. Institut huzuridagi pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tarmoq markazida o’qiyotgan shaxslar tinglovchilar hisoblanadi.
Kadrlar malakasini oshirish va qayta tayyorlash tartibi, tinglovchilarni o’qitish shartlari va huquqlari qonun hujjatlariga muvofiq tegishli normativ-huquqiy hujjatlar bilan belgilanadi.
v) Katta ilmiy xodim-izlanuvchilar va mustaqil izlanuvchilar:
3.11. Institutning katta ilmiy xodim-izlanuvchi va mustaqil izlanuvchilari sifati muayyan yo’nalish bo’yicha ilmiy tadqiqot olib borayotgan va fan doktori ilmiy darajasini olish uchun dissertasiya tayyorlayotgan shaxslar hisoblanadi.
Oliy ma’lumotli mutaxassis yoki magistr diplomiga ega, kamida ikki yillik pedagogik stajga ega bo’lgan oliy ta’lim muassasasining katta ilmiy xodim-izlanuvchilar oliy ta’lim muassasasida tahsil olayotgan va fan doktori ilmiy darajasini olish uchun ilmiy tadqiqot ishini olib borayotgan shaxs – katta ilmiy xodim-izlanuvchi hisoblanadi.
Asosiy ish joyidan ajralmagan holda oliy ta’lim muassasasiga (kafedraga) biriktirilgan va fan doktori ilmiy darajasini olish uchun dissertasiya tayyorlayotgan shaxs – mustaqil izlanuvchi hisoblanadi.
3.12. Institut katta ilmiy xodim-izlanuvchilar safiga oliy ma’lumotli mutaxassis diplomiga yoki magistr darajasiga ega bo’lgan, ilmiy izlanish olib borish qobiliyatini namoyon eta olgan shaxslar uch yillik muddatga qabul qilinadilar.
Katta ilmiy xodim-izlanuvchilar institutida o’qish ishlab chiqarishdan ajralgan holda amalga oshiriladi, ammo katta ilmiy xodim-izlanuvchilar institutida o’qish davrida pedagogik faoliyat bilan shug’ullanish mumkin. Ishlab chiqarishdan ajralgan holda katta ilmiy xodim-izlanuvchilar institutida o’qish uch yildan oshmasligi kerak. Katta ilmiy xodim-izlanuvchilar institutiga kirishda oliy ma’lumotli mutaxassislik diplomi yoki magistrlik va bakalavrlik diplomlarini, shuningdek, mehnat daftarchasini ham taqdim etish lozim.
Institut katta ilmiy xodim-izlanuvchilar institutiga doktorlik dissertasiyasiga asos bo’la oladigan salmoqli ilmiy yutuqlarga erishgan, fundamental tadqiqotlarni yuksak saviyada olib borish va muhim ijtimoiy-iqtisodiy ahamiyatga ega bo’lgan ilmiy muammolarni hal qilishga qobiliyatli, magistr akademik darajasi bilan kamida ikki yillik pedagogik ish stajiga ega bo’lgan yoki fan nomzodi ilmiy darajasiga ega bo’lgan iste’dodli ilmiy va ilmiy-pedagogik xodimlar qabul qilinadi.
Katta ilmiy xodim-izlanuvchilar institutida o’qish muddati ikki yildan uch yilgacha hisoblanadi.
Oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagogik kadrlarni tayyorlash katta ilmiy xodim-izlanuvchilar institutidan tashqari, mustaqil izlanuvchilik shaklida ham amalga oshirilishi mumkin.
Fan doktori ilmiy darajasini olish uchun mustaqil izlanuvchilikka «bakalavr» yoki «magistr» darajasi bilan oliy ma’lumotga, 5 yildan kam bo’lmagan amaliy ish stajiga ega bo’lgan, ilmiy izlanishlarga layoqati mavjud, belgilangan talablarga mos keladigan ma’lum ilmiy yutuqlarga (ixtiro uchun patentlar, ilmiy maqolalar, ilmiy-texnologik ishlanmalarda qatnashish va boshqalar) ega bo’lgan, doktorlik dissertasiyasi ustida mustaqil izlanishlar olib borayotgan, fan va texnikaning dolzarb muammolari hamda nazariy masalalari bo’yicha ilmiy tadqiqotlari yuzasidan salmoqli natijalarga erishgan, shuningdek, tegishli fan va texnika sohasida chuqur bilimlarga ega bo’lgan shaxslar da’vogarlik qilishlari mumkin.
Katta ilmiy xodim-izlanuvchilar va mustaqil izlanuvchilar institutiga qabul qilish, tugatish, shuningdek, dissertasiya ustida ishlayotganliklari uchun imtiyozlar berish, ularning huquq va majburiyatlarini belgilash kabi masalalar O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2012 yil 24 iyuldagi “Oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlar tayyorlash va attestasiyadan o’tkazish tizimini yanada takomillashtirish to’g’risida”gi PF-4456-sonli Farmoni va O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2012 yil 28 dekabrdagi “Oliy o’quv yurtidan keyingi ta’lim hamda oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagogik kadrlarni attestasiyadan o’tkazish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to’g’risida”gi 365-sonli qaroriga muvofiq amalga oshiriladi.
3.13. Institutda professor-o’qituvchilar tarkibi, ilmiy xodimlar, muhandislik - texnika, ma’muriy - xo’jalik, ishlab chiqarish, o’quv - yordamchi va boshqa xizmatchilar lavozimlari mavjud.
3.14. Professor - o’qituvchilar lavozimlariga ishga qabul qilish O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2006 yil 16 fevral 20-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Oliy talim muassasalariga pedagog xodimlarni tanlov asosida ishga qabul qilish tartibi to’g’risida”gi Nizomga muvofiq tanlov asosida amalga oshiriladi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 1992 yil 9 mart F-137-sonli farmoyishiga muvofiq oliy ta’lim muassasasining prorektorlari rektor tavsiyasiga ko’ra O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vaziri tomonidan O’zbekiston Respublikasi Prezidenti devoni bilan kelishilgan holda tayinlanadi. Fakultet dekani Vazirlik bilan kelishilgan holda ta’lim muassasasi rektorining buyrug’i asosida tayinlanadi.
3.15. Institutning professor-o’qituvchilari va ilmiy xodimlari quyidagi huquqlarga ega:
- belgilangan tartibda oliy ta’lim muassasasi va fakultet Kengashlariga saylash va saylanish;
- oliy ta’lim muassasasining faoliyatiga taalluqli masalalarni muhokama qilishda ishtirok etish;
- oliy ta’lim muassasasining axborot-resurs markazi, o’quv va ilmiy bo’linmalarning xizmatlaridan, shuningdek, ijtimoiy-maishiy, tibbiy va boshqa bo’limlar xizmatidan jamoa shartnomasiga muvofiq foydalanish;
- o’qitishning uslub va vositalarini tanlash, o’quv va ilmiy jarayonning yuqori sifatini ta’minlovchi ilmiy tadqiqot ishlarini amalga oshirish;
- oliy ta’lim muassasasi ma’muriyatining buyruq va farmoyishlari yuzasidan qonunchilikda belgilangan tartibda murojaat qilish;
- qonunchilikda belgilangan tartibda vakant professor-o’qituvchi lavozimlariga e’lon qilingan tanlovlarda qatnashish;
- o’zlari ishlayotgan kafedra, fakultetdan tashqari boshqa fakultet, kafedra, tashkilotlarda o’rindoshlik asosida ishlash (asosiy ish joyi bilan kelishilgan holda);
- xorijiy hamkasblarning sohaga doir ilmiy va o’quv-uslubiy adabiyotlari bilan tanishish va ular bilan fikr almashish;
- o’z fani bo’yicha sifatli darsliklar va o’quv qo’llanmalar tayyorlash;
- nazariy bilimlarini amaliy tajribasini, ilmiy tadqiqot olib borish uslubini, pedagogik mahoratini takomillashtirib borish;
- talabalarning ilmiy-tadqiqot ishlariga rahbarlik qilish;
- grantlar, ilmiy loyihalar, xo’jalik shartnomalarida ishtirok etish;
- O’zbekiston Respublikasining ta’lim sohasiga oid qonunchiligida belgilangan boshqa huquqlardan foydalanish.
3.16. Institutning professor-o’qituvchilari va ilmiy xodimlarining majburiyatlari quyidagilardan iborat:
- ta’lim to’g’risidagi qonunchilik, mehnat va texnologiya intizomi, muassasa Ustavi, Ichki mehnat tartibi va odob-ahloq qoidalariga qat’iy rioya qilish; o’zining xizmat vazifalarini vijdonan bajarish va o’qituvchilik sha’niga dog’ tushirmaslik;
- ish jarayonida muloqat qiladigan muassasa xodimlari, talabalari va boshqa shaxslar bilan hushfe’l munosabatda bo’lish;
- ish beruvchining qonuniy farmoyishlarini bajarish, har yili tasdiqlanadigan shaxsiy ish rejasi asosida o’quv-uslubiy, ilmiy va ma’naviy-ma’rifiy ishlarni o’z vaqtida va sifatli bajarish, xususan:
a) o’quv yuklamalari hajmini, o’quv-uslubiy, ilmiy, o’quv-tashkiliy ishlarni tasdiqlangan shaxsiy ish rejasi asosida bajarish va ma’naviy-ma’rifiy ishlarda ishtirok etish;
b) darslik, o’quv qo’llanma va boshqa o’quv abadiyotlar, ilmiy maqolalar, monografiyalar yozish;
v) tarbiyaviy ishlarni olib borish, talabalar bilan ma’naviy-ma’rifiy ishlarda, shu jumladan, darsdan tashqari vaqtlarda o’tkaziladigan tadbirlarda bevosita ishtirok etish;
d) Kengash tomonidan tasdiqlangan kafedra ilmiy mavzularida ishtirok etish;
e) o’z malakasini muntazam ravishda oshirish;
- akademik lisey va kasb-hunar kollejlari uchun hamkorlikda yangi avlod o’quv adabiyotlari, o’quv-uslubiy majmualar yaratishda ishtirok etish;
- akademik lisey va kasb-hunar kollejlarida ochiq va muammoli mashg’ulotlar hamda “master klass”lar o’tkazish;
- o’rta maxsus va kasb-hunar ta’limi tizimi muassasalarida o’tkaziladigan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarida ishtirok etish;
- o’rta maxsus va kasb-hunar ta’limi tizimi muassasalarida zamonaviy axborot-kommunikasiya hamda pedagogik texnologiyalar asosida ta’lim sifatini oshirishga ko’maklashish;
- mehnatni muhofaza qilish texnika xavfsizligi va ishlab chiqarish sanitariyasiga doir qoidalariga rioya qilish;
- muassasaning mol-mulkini avaylash, undan oqilona foydalanish;
- ish beruvchiga bevosita yetkazilgan xaqiqiy moddiy zararni qoplash;
- muassasa jamoatchilik ishlarida qatnashish;
- pedagogik va ilmiy jarayonning samaradorligini ta’minlash;
- zamonaviy sivilizasiya va demokratiya sharoitida ta’lim oluvchilarning tanlagan yo’nalishi (mutaxassisligi) bo’yicha yuksak kasbiy tayyorgarlikni, mehnatga bo’lgan qobiliyatni shakllantirish;
- chet tillari va axborot texnologiyalaridan savodxonligini oshirib borish;
- ta’lim oluvchilarda mustaqil fikrlash, tashabbuskorlik, ijodiy qobiliyatni shakllantirish;
- “Ustoz-shogird” tizimida ishtirok etib, o’ziga biriktirilgan shogirdlar bilan ilmiy, ma’naviy-ma’rifiy, tarbiyaviy ishlarni amalga oshirish;
- o’zining odobi, madaniyati, ma’naviy saviyasi bilan o’rnak bo’lish;
- qiyinish madaniyatiga rioya etish;
- respublikada amalga oshirilayotgan islohotlar va jahonda ro’y berayotgan yangiliklardan xabardor bo’lish;
- muassasa, fakultet, kafedra tomonidan tashkil etiladigan madaniy, ma’naviy, ma’rifiy tadbirlarda faol ishtirok etish;
- o’zi o’qitadigan fan dasturini muntazam fan va texnika yutuqlari asosida boyitib borish;
- darslarni yuqori saviyada o’tish;
- fan yo’nalishiga tegishli yangi manbalarni topish va ular bilan talabalarni tanishtirib borish;
- har o’quv yili boshlangunga qadar o’zi o’qitadigan
fan(lar)ning ishchi o’quv dasturi, kalendar rejasi va reyting nazoratlari jadvalini ishlab chiqish va kafedra majlisida tasdiqlash;
- reyting tadbirlarini o’z vaqtida o’tkazish;
- talabalar bilimini xolisona baholash;
- yangi pedagogik texnologiyalarni dars jarayonida qo’llash;
- ilmiy salohiyat va pedagogik mahoratini oshirish;
- talabalar ilmiy-tadqiqot ishlariga rahbarlik qilish;
- xo’jalik shartnomalari asosida ilmiy tadqiqot ishlarini bajarish hamda pullik ta’lim va servis xizmatlarini ko’rsatish;
- oliy ta’lim tizimida amalga oshirilayotgan islohotlarda faol qatnashish;
3.17. Institut xodimlarining chet el xizmat safarlari Vazirlik tomonidan tasdiqlangan “O’zbekiston Respublikasi oliy ta’lim muassasalaridan xorijiy safarlarga borish tartibi to’g’risida”gi muvaqqat Yo’riqnoma asosida amalga oshiriladi.
3.18. Institutda professor-o’qituvchilarning uch yilda kamida bir marotaba malakasini oshirilishi ta’minlanadi.
3.19. Institut xodimlarining huquq va majburiyatlari Institutning Ustavi, Ichki tartib va odob-ahloq qoidalari hamda lavozim yo’riqnomalari bilan belgilanadi.

Subjects of educational and scientific-methodical work, their rights and obligations
3.1. The person who is enrolled by the order of the rector of the institute is a student of the Institute. Students are given a free student card and a score book for free.
According to the applications of persons with general secondary, secondary special, professional education, higher (secondary and postgraduate) education in accordance with the legislation of the Institute, the students of higher educational institutions of the Republic of Uzbekistan according to the rating system of points scored by the State Commission for admission to educational institutions of the Republic of Uzbekistan in accordance with the procedure and rules of admission.
Admission to higher education institutions is carried out on an equal basis with all recipients (both grant and contractual), on the basis of single acceptance rules and on the basis of single choice, who have the highest scores on the state grants first of all, the right to be enforced. All other applicants are eligible to apply within the framework of contract-based contract quota ratings. Under the law, it is guaranteed to be admitted without a trial, on the basis of a particular privilege.
3.2. Students of the Institute have the following rights:
- Acquiring knowledge relevant to science, technology and modern technology;
- free use of books, periodicals, electronic educational facilities available at the information center of the higher educational institution;
- Get free tips and tricks;
- free use of auditoriums, learning aids in educational process;
- to present their suggestions and critical comments to the educational institution, deanery and chair of the department according to the established procedure on the efficiency of educational process and the quality of education, and to demand their consideration;
- Participation in the spiritual and educational and sporting events held at the university and the faculty;
- active participation in scientific research and scientific conferences;
- to become a member of law-abiding public associations in the higher education institution;
- Participation in spiritual-enlightenment, repair, construction, gardening, agricultural and other public works, non-legislative activities at the time of study.
The student has the right to receive high-quality and high-level education and to exercise other rights not contradicting the legislation necessary for his / her qualification as a highly qualified specialist.
The student should not abuse his or her rights and use them for purposes contrary to the interests of others.
3.3. Students studying in the form of division of state grants and payment-contractual training are provided with stipends and stipends stipulated by the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan.
According to the relevant normative-legal acts, the students appointed scholarships of the President of the Republic of Uzbekistan and state scholarships named after Beruniy, Navoi and Ulugbek, as well as a number of scholarships, named by RRAbdurasulov and TShSheringulov, legal entities and individuals scholarships.
3.4. In accordance with the legislation of the Republic of Uzbekistan, students enrolled in the day-to-day education are allowed to postpone the period of admission to military service at higher educational institutions.
3.5. Students in need of a student residence of a higher education institution are provided with accommodation in accordance with the sanitary norms and rules of the university. The size of payment in student dwellings is determined by the higher education institution taking into account payment for utility services. If there are students in need of accommodation, the use of higher education facilities for other purposes outside the campus (lease or other arrangements) is not permitted.
Students of the institute have the right to work in the established order in their free time from studying.
3.6. Students dismissed from the institute can be re-admitted to re-read on the basis of the order and rules of moving, restoring and leaving the students' reading, established by the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan.
All those who were previously abducted by the administration at the higher education institution
Students are recruited on a fee-paying contract basis.
Students of the institute have the right to move their studies back to school according to established procedures and rules.
Students from non-state non-state higher educational institutions and branches of higher educational institutions of other countries (centers, divisions, educational advisory centers, etc.), which do not have licenses for educational activities in the territory of the Republic of Uzbekistan It is forbidden to move the study to the institute.
3.7. Students of the Institute must have the knowledge provided by the state standards, curricula and plans of higher education, to fulfill all the types of assignments within the set time, and comply with the Charter of the Institute, the Rules of Internal Regulations, Code of Ethics and Student Housing.
In addition to the cases stipulated by the decisions of the Government of the Republic of Uzbekistan, it is forbidden to involve students at work, not related to the learning process at the time of their education.
3.8. In the event that this Charter violates the provisions of the Institution's Code of Ethics and Ethics, the following disciplinary sanctions shall be imposed on the student: dismissal from among students and students.
The student can be dismissed from the Institute if:
a) at his own discretion;
b) relocation to another educational institution;
c) due to health reasons (based on medical certificate inquiry);
d) for academic failure (debt);
d) for violation of academic discipline and internal procedures of the higher education institution;
e) for a period of more than 74 hours without valid reasons for classes during one semester;
j) due to the failure to timely perform the payment for the training;
h) due to imprisonment by the court;
i) because of his death.
Students may be granted academic leave on the basis of the procedures approved by the Ministry during military service, health care, pregnancy and childbirth, as well as on childcare leave.
Discipline of students at the initiative of the administration of the Institute ("d", "ye", "j") is made by students taking into account the written consent of the trade union (for members of the trade union). The student may also agree with the Initiative of the Kamolot Youth Social Movement, with the exception of paragraph 3.8 of this Charter.
A disciplinary offender may apply to the Rector of the Institute, the Ministry, or the court for the legality and fairness of the penalties imposed on him / her in the manner prescribed by law.
When the student is dismissed from the Institution, he / she shall be issued a personal papers, academic record of the form and a copy of the papers shall be kept in the privacy collection.
Disciplinary penalties shall be applied not later than six months after the expiry of a month and after the action has been committed, without taking into account students' time or illness. It is forbidden for students to discipline a disciplinary punishment during illness, on holidays, or during holidays with maternity leave.
The student is informed by himself / herself of his / her illness directly by writing a written application to the dean, usually no later than a week.
b) Listeners:
3.10. Listeners are those who are studying at the Center for retraining and advanced training of teachers at the Institute.
The procedure for training and retraining of personnel, conditions and rights of the trainees are defined by the relevant legal acts in accordance with the legislation.
c) Senior researchers and independent researchers:
3.11. Senior researcher-researchers and independent researchers of the institute are engaged in scientific research in a certain direction and prepare a dissertation for the degree of Doctor of Science.
Senior researcher-researchers of a higher education institution having a master's degree or master's degree of at least two years of pedagogical experience, who are currently studying at a higher education institution and who are doing scientific research to obtain a doctorate degree,senior researcher-researcher.
Independent researcher is a person who prepares a dissertation for the degree of Doctor of Sciences attached to the higher educational institution (department) without leaving the main job.
3.12. Persons who have a degree or a master's degree in the faculty of senior researchers who have demonstrated their ability to do scientific research are admitted for a three-year term.
Studying at the Institute of Senior Researchers-Researchers is carried out separately from the production, but senior researchers can be engaged in pedagogical activity at the Institute. It should not exceed three years without being dismissed to study at the Institute of Senior Researchers. Entrance to the Institute of Senior Researchers must be accompanied by a Master's or Master's degree diploma with higher education, as well as a work record book.
The institute has achieved significant scientific achievements which can serve as a basis for a doctoral dissertation at the Institute of Senior Researchers, capable of solving fundamental problems of a high level and solving the most important socio-economic problems, at least two years of pedagogical work with a master's degree or gifted scientific or scientifically-pedagogical staff with a degree in science.
The term of study at the senior researcher-researchers institute is estimated from two to three years.
Preparation of highly qualified scientific and scientific-pedagogical cadres can be carried out independently from the Institute of Advanced Researchers and Researchers.
In order to obtain a Doctorate degree from the Doctor of Science, a candidate who holds an independent degree of "bachelor" or "master" degree, with a degree of work experience of at least 5 years, capable of scientific research, (patents for invention, scientific articles, participation in scientific and technological developments, etc.), have been making independent research on his doctoral dissertation, has achieved remarkable results in scientific research on topical issues of science and technology and theoretical issues. those who have profound knowledge in science and technology can claim.
Granting of privileges, acceptance of rights and obligations for admission, dismissal and dissertation work at the Institute of Senior Research Fellow-Students and Independent Researchers is carried out in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan of July 24, 2012 "On the preparation of highly qualified scientific and scientific- the Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan from December 28, 2012 of No. UP-4456 "About further perfection of the system of certification" and "About postgraduate education and highly qualified scientific and scientific-pedagogical personnel" On Measures to Improve the System of Attestation ".
3.13. There are professors, teachers, engineer-technical, administrative-economic, production, educational-assistant and other employees of the institute.
3.14. The employment of professors and teachers is carried out on a competitive basis in accordance with the Provision "On the order of recruitment of teachers to higher educational institutions" approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated February 16, 2006 № 20 .
According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated March 9, 1992, F-137, the vice-rectors of the higher educational institution have been approved by the Minister of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan in consultation with the Office of the President of the Republic of Uzbekistan case. Dean of the faculty is appointed by the order of the rector of the educational institution in consultation with the Ministry.
3.15. Professors and teachers of the Institute have the following rights:
- to be elected and selected in accordance with the established procedure at higher education institutions and faculties of the faculty;
- to participate in the discussion of matters relating to the activities of higher education institutions;
- information and resource center of the higher educational institution, educational and scientific units, as well as services of social, household, medical and other departments according to the collective agreement use;
- Selection of methods and means of teaching, carrying out of research works, providing high quality of educational and scientific process;
- to apply in the order established by the legislation on orders and instructions of the administration of higher education institution;
- to take part in contests announced vacant professor-teacher positions according to the legislation;
- working in the department, except for faculties, other faculties, departments, organizations (with coordination with the main work place);
- Acquaintance and exchange with scientific and educational-methodological literature on foreign colleagues;
- preparation of quality textbooks and manuals on the subject;
- Improving the practical experience of theoretical knowledge, methods of scientific research, pedagogical skills;
- Leading research work of students;
- Participation in grants, scientific projects, economic contracts;
- Use of other rights stipulated by the legislation of the Republic of Uzbekistan on education.
3.16. The responsibilities of the professors and teachers of the Institute include:
- strict adherence to the law on education, labor and technology discipline, the Charter of the institution, the rules of internal labor and ethics; conscientious performance of their duties and not reducing their teaching;
- To have a good relationship with the staff, students and others who communicate in the workplace;
- fulfillment of legal instructions of the employer, timely and qualitative performance of educational-methodical, scientific and spiritual-enlightenment work on the basis of individual work plan approved by the employer, in particular:
a) the volume of educational materials, educational-methodical, scientific, educational and organizational work on the basis of individual work plan and participation in spiritual and educational work;
b) writing textbooks, manuals and other educational abbreviations, scientific articles, monographs;
c) direct participation in educational work, spiritual and enlightenment work with students, including out-of-school activities;
d) Participation in the scientific topics of the department approved by the Council;
e) regular improvement of own qualifications;
- Participation in creation of new generation educational literature, educational-methodical complexes for academic lyceums and professional colleges;
- holding open and problematic classes and master classes at academic lyceums and professional colleges;
- Participation in spiritual and educational events held at institutions of secondary special and vocational education;
- assistance in improving the quality of education on the basis of modern information-communication and pedagogical technologies at institutions of secondary special and vocational education;
- Compliance with labor protection and industrial safety regulations;
- conservation and rational use of the property of the enterprise;
- indemnification of actual material damage to the employer;
- participation in public affairs;
- Ensuring effectiveness of pedagogical and scientific process;
- Formation of high professional training, ability to work in the chosen direction (specialty) of the students in conditions of modern civilization and democracy;
- improving literacy of foreign languages and information technologies;
- formation of independent thinking, initiative, creative abilities of trainees;
- Participating in "Teacher-apprenticeship" system and having scientifically, spiritually-educational,educational work;
- to be an example of his moral, cultural, spiritual level;
- comply with the culture of hardship;
- To be aware of the ongoing reforms and innovations in the country;
- active participation in the cultural, spiritual and educational activities organized by the department, the faculty, the chair;
- Enrichment of a science curriculum on the basis of regular science and technology achievements;
- passage of lessons at a high level;
- Find new sources of science and introduce them to students;
- before the start of each school year
Development of the working curriculum, calendar plan and rating curriculum of the scien (s), and approval at the department session;
- timely conducting of rating events;
- impartial assessment of students' knowledge;
- application of new pedagogical technologies in the course;
- To increase scientific potential and pedagogical skills;
- Leading research students;
- Conducting scientific research on the basis of business contracts and providing paid educational and service services;
- active participation in the reforms being implemented in the higher education system;
3.17. Foreign trips of the staff of the Institute are carried out in accordance with the Temporary Regulations "On the Procedure for Traveling from the Higher Educational Institutions of the Republic of Uzbekistan to the Republic of Uzbekistan" approved by the Ministry.
3.18. At least once a year, the faculty of the institute will have the qualification upgrading.
3.19. The rights and responsibilities of employees of the Institute are determined by the Charter of the Institute, the Internal Regulations and the Code of Ethics and job descriptions.