O’quv, o’quv-uslubiy, ilmiy-tadqiqot ishlar va yosh pedagogik kadrlarni tayyorlash
4.1. Institut quyidagi yo’nalish va mutaxassisliklar bo’yicha oliy ta’lim va oliy o’quv yurtidan keyingi ta’limning asosiy ta’lim dasturlari, qo’shimcha ta’lim (kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish)ning dasturlarini amalga oshiradi:
1) bakalavriat ta’lim yo’nalishlari va magistratura mutaxassisliklari bo’yicha:
a) ishlab chiqarishdan ajralgan holda (bakalavriat) o’quv shakli quyidagi yo’nalishlar:
5340100- Arxitektura (turlari bo’yicha)
5150900 - Dizayn (interyer)
5150900-Dizayn (landshaft)
5341000-Qishloq hududlarini arxitektura-loyihaviy tashkil etish
5111000-Kasb ta’limi (tasviriy san’at va muhandislik grafikasi)
5340200-Bino va inshootlar qurilishi (sanoat va fuqaro binolari qurilishi)
5340500-Qurilish materiallari, buyumlari va konstruksiyalarini ishlab chiqarish
5340800-Avtomobil yo’llari va aerodromlar
5111000-Kasb ta’limi (5340200 - Bino va inshootlar qurilishi)
5340400-Muhandislik kommunikasiyalari qurilishi va montaji (suv ta’minoti va kanalizasiya)
5340400-Muhandislik kommunikasiyalari qurilishi va montaji (Issiqlik, gaz ta’minoti va ventilyasiya)
5311500-Geodeziya, kartografiya va kadastr (geodeziya)
5311500-Geodeziya, kartografiya va kadastr (bino va inshootlar kadastri)
5111000-Kasb ta’limi (5340400-Muhandislik kommunikasiyalari qurilishi va montaji)
5610100-Xizmatlar sohasi (Uy-joy va kommunal, maishiy xizmatlar)
5230200-Menejment (tarmoqlar va sohalar bo’yicha)
5340900-Ko’chmas mulk ekspertizasi va uni boshqarish
5340300-Shahar qurilishi va xo’jaligi
b) ishlab chiqarishdan ajralmagan holda (bakalavriat) o’quv shakli mavjud emas.
v) magistratura mutaxassisliklari:
5A340101-Bino va inshootlar arxitekturasi (inshootlar turi bo’yicha)
5A340102-Arxitektura nazariyasi va tarixi, arxitektura yodgorliklarini tiklash
5A340103-Shaharsozlik va qishloq aholi yashash joylarini kompleks qurish
5A340104-Landshaftlar arxitekturasi
5A340201-Bino va inshootlar qurilishi (energiya samarali binolarni loyihalash)
5A340401-Suv ta’minoti, kanalizasiya, suv resurslarini muhofaza qilish va ulardan samarali foydalanish
5A340501-Qurilish materiallari, buyumlari va konstruksiyalarini ishlab chiqarish
5A311502-Geodeziya va kartografiya (amaliy geodeziya)
5A340302-Shaxar transport xo’jaligi va aloqa yo’llari
5A340403-Issiqlik-gaz ta’minoti, ventilyasiya, havoni mo’tadillash va havo havzasini muhofaza qilish
5A630104-Oqova suvlarni tozalash va suv resurslarini muhofaza qilish
Institutda kadrlar iste’molchilari talablari asosida Vazirlikning buyrug’i bilan yangi yo’nalish va mutaxassisliklar bo’yicha kadrlar tayyorlanishini tashkil etishi mumkin.
4.2. Institut ta’limning asosiy ta’lim dasturlarini ikki bosqichda amalga oshiradi: bakalavriat va magistratura.
Bakalavriat - ta’lim yo’nalishi bo’yicha fundamental va amaliy bilimlar beruvchi, o’qish muddati 4 yildan kam bo’lmagan tayanch oliy ta’limdir.
Bakalavr dasturini tugatgan bitiruvchilarga davlat attestasiyasi yakunlari asosida ta’lim yo’nalishi bo’yicha «bakalavr» darajasi beriladi hamda davlat namunasidagi diplom topshiriladi.
Magistratura - yo’nalishning muayyan mutaxassisligi bo’yicha fundamental va amaliy bilimlar beruvchi, bakalavriat negizida, o’qish muddati 2 yildan kam bo’lmagan oliy ta’limdir.
Magistr dasturini tugatgan bitiruvchilarga davlat attestasiyasi yakunlari asosida tayyorlangan muayyan mutaxassislik bo’yicha «magistr» darajasi beriladi va davlat namunasidagi diplom topshiriladi.
Bakalavr va magistrlik davlat namunasidagi diplom uning egalariga kasbiy faoliyat bilan shug’ullanish yoki tanlangan ta’lim yo’nalishiga va mutaxassisligiga muvofiq ta’lim muassasalarining navbatdagi bosqichlarida o’qishni davom ettirish huquqini beradi.
Oliy ta’limning turli bosqichida asosiy ta’lim dasturlari bo’yicha dastlabki ta’lim olish, ikkinchi oliy ta’lim olish sifatida qaralmaydi.
4.3. Institutda ta’lim jarayonini tashkil etish, tayanch oliy ta’lim muassasasi tomonidan ishlab chiqiladigan va o’rnatilgan tartibda tasdiqlanadigan o’quv rejalari va fanlarning dasturlari, Institut rektori tomonidan tasdiqlangan yillik o’quv jarayoni jadvali hamda mashg’ulotlar jadvali bilan tartibga solinadi.
Ta’lim jarayonini maqsadli yo’naltirish yo’li bilan tashkil etish, ya’ni ta’lim shakllari, uslub va vositalarni tanlash yo’li bilan Institut talabalariga oliy ta’limning asosiy kasbiy ta’lim dasturlarini o’zlashtirish uchun zaruriy sharoitlarini yaratib berilishi lozim.
Ta’lim-tarbiya jarayonining birligi Oliy ta’limning davlat ta’lim standartlari bilan ta’minlanadi.
4.4. Institutda o’quv mashg’ulotlarining quyidagi asosiy turlari belgilangan: ma’ruza, konsultasiya, seminar, amaliy mashg’ulot, laboratoriya ishi, yakka mashg’ulot (amaliy ijrochilik bilan bog’liq bo’lgan san’at yo’nalishlarida), nazorat ishi, kollokvium, mustaqil ish, amaliyot, kurs loyihasi (kurs ishi), bakalavrlik bitiruv malakaviy ishi hamda magistrlik dissertasiyasi.
Auditoriya mashg’ulotlarining barcha turlari uchun 45 (yoki 40 minutlik tanaffussiz qo’shma ma’ruza) daqiqalik akademik soat belgilangan. O’quv mashg’ulotlari orasidagi tanaffus kamida 10 daqiqa bo’ladi.
Ta’lim va tarbiya olib boriladigan tillar: o’zbek, rus hamda ingliz tillari hisoblanadi.
4.5. Institutda kadrlar tayyorlash ishlab chiqarishdan ajralgan holda olib boriladi.
Oliy ta’limning asosiy kasbiy ta’lim dasturi doirasida ta’lim olishning barcha shakllari uchun o’rnatilgan tartibda ishlab chiqilgan va “Uzstandart” agentligida davlat ro’yxatidan o’tkazilgan davlat ta’lim standarti qo’llaniladi.
4.6. Institutda o’quv yili ikki semestrga bo’linadi va uning har birida talabalarning o’zlashtirishi reyting nazorati shaklida olib boriladi.
O’zlashtiruvchi talabalarni kursdan kursga o’tkazish fakultet dekanining tavsiyasiga binoan rektor buyrug’i bilan amalga oshiriladi. Talabalarni kursdan kursga shartli o’tkazish mumkin emas.
Oliy ta’limning ta’lim dasturlarini o’zlashtirish, Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi tomonidan tasdiqlangan va Adliya vazirligidan davlat ro’yxatidan o’tkazilgan “Oliy ta’lim muassasalari talabalari bilimini nazorat qilish va baholashning reyting tizimi to’g’risidagi nizom”ga muvofiq tartibga solinadi, “O’zbekiston Respublikasi oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilarining yakuniy davlat attestasiyasi to’g’risidagi nizom”ga asosan bitiruvchilarning yakuniy attestasiyasi bilan tugallanadi.
4.7. Institutda ilg’or pedagogik va axborot texnologiyalari, ta’limni individuallashtirish va mustaqil ta’lim olish vositalarini, modul tizimi hamda masofaviy ta’lim berishni qo’llash hisobiga mutaxassislar tayyorlash sifatini oshirishga yo’naltirilgan ilmiy-uslubiy ishlar amalga oshiriladi.
2) Oliy o’quv yurtidan keyingi ta’lim - jamiyatning oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagogik kadrlarga bo’lgan ehtiyojini ta’minlashga yo’naltirilgan uzluksiz ta’lim turi.
a) katta ilmiy xodimlar-izlanuvchilar instituti — ishlab chiqarishdan ajralgan holda mutaxassislikni chuqur o’rganish va doktorlik dissertasiyasini tayyorlash va himoya qilish maqsadida ular tomonidan ilmiy izlanishlar olib borish bo’yicha fan doktori darajasi izlanuvchilari uchun oliy ta’lim muassasalari va ilmiy-tadqiqot muassasalarida tashkil etiladigan oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlar ixtisosliklar bo’yicha oliy o’quv yurtidan keyingi ta’lim shakli;
b) mustaqil izlanuvchilik — ishlab chiqarishdan ajralmagan holda holda doktorlik dissertasiyasini tayyorlash va himoya qilish maqsadida mutaxassislikni chuqur o’rganish va ular tomonidan ilmiy izlanishlar bo’yicha fan doktori ilmiy darajasi izlanuvchilari uchun oliy ta’lim muassasalari va ilmiy-tadqiqot muassasalarida tashkil etiladigan oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlar bo’yicha oliy o’quv yurtidan keyingi ta’lim shakli;
katta ilmiy xodim-izlanuvchi — oliy ta’lim muassasasiga yoki ilmiy-tadqiqot muassasasiga katta ilmiy xodim-izlanuvchi lavozimiga belgilangan tartibda qabul qilingan shaxs;
mustaqil izlanuvchi — oliy ta’lim muassasasiga yoki ilmiy-tadqiqot muassasasiga mustaqil izlanuvchilikka belgilangan tartibda qabul qilingan shaxs.
4.8. Institutda oliy o’quv yurtidan keyingi ta’lim O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Oliy Attestasiya Komissiyasi Rayosatining 2012 yil 20 sentyabrdagi 189/1-son qarori bilan tasdiqlangan va 2012 yil 30 oktyabrdagi 192/8-son qarori bilan o’zgartirish va qo’shimchalar kiritilgan “Oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlar ixtisosliklari ro’yxati”ga muvofiq tegishli vazirlik (idora) ruxsati asosida fan doktori ilmiy darajasi olish uchun katta ilmiy xodim-izlanuvchilar instituti va mustaqil izlanuvchilar instituti orqali oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlar tayyorlanadi.
Institutda quyidagi ixtisosliklar bo’yicha oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlanadi:
01.02.04-Deformasiyalanuvchan qattiq jism mexanikasi
01.02.05-Suyuqlik va gaz mexanikasi
05.09.01-Qurilish konstruksiyalari, binolar va inshootlar
05.09.03-Issiqlik ta’minoti. Ventilyasiya, kondisionerlash. Gaz ta’minoti va yoritish
05.09.04-Suv ta’minoti. Kanalizasiya. Suv havzalarini muhofazalovchi qurilish tizimlari
11.00.06-Geodeziya. Kartografiya
18.00.01-Arxitektura nazariyasi va tarixi. Arxitektura yodgorliklarini ta’mirlash va tiklash
18.00.03-Rayonlashtirish, shaharsozlik. Qishloq turar joylarini rejalashtirish. Landshaft arxitekturasi. Bino va inshootlar arxitekturasi
Oliy o’quv yurtidan keyingi ta’limni olish O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2012 yil 24 iyuldagi “Oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlar tayyorlash va attestasiyadan o’tkazish tizimini yanada takomillashtirish to’g’risida”gi PF-4456-sonli Farmoni, O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2012 yil 28 dekabrdagi “Oliy o’quv yurtidan keyingi ta’lim hamda oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagogik kadrlarni attestasiyadan o’tkazish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to’g’risida”gi 365-sonli qarorga muvofiq amalga oshiriladi.
4.9. Institut O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2012 yil 28 maydagi “Malakali pedagog kadrlar tayyorlash hamda o’rta maxsus, kasb- hunar ta’limi muassasalarini shunday kadrlar bilan ta’minlash tizimini yanada takomillashtirishga oid chora-tadbirlar to’g’risida”gi PQ-1761-son qaroriga muvofiq Institut huzuridagi Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish fakultetida xodimlar uchun qo’shimcha kasbiy ta’lim dasturlari amalga oshiriladi.
Quyidagi yo’nalishlar bo’yicha o’rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalari o’qituvchilarining malakasini oshiradi:
- Bino va inshootlar qurilishi.
Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish fakultetida o’qish natijalariga mos ravishda davlat namunasidagi sertifikat beriladi.
4.10. Institut Kengashining tematik rejalar bo’yicha bajariladigan ishlarning sifati hamda mehnat xavfsizligini ta’minlagan holda talabalar, doktorantlarni keng jalb etib, ilmiy-tadqiqot va ijodiy ishlarni olib boradi.
Ilmiy tadqiqotlar quyidagi mablag’lar hisobidan moliyalashtiriladi:
- fan, texnika va madaniyatning muhim yo’nalishlari bo’yicha fundamental, amaliy hamda innovasion tadqiqotlarni bajarish uchun ajratiladigan davlat byudjeti mablag’lari;
- shartnoma asosida sohaviy vazirliklar, idoralar, korxonalar, birlashmalar va boshqalar, shu jumladan xorijiy tashkilotlar mablag’lari.

Preparation of educational, methodological, scientific and research works and training of young pedagogical personne
Preparation of educational, methodological, scientific and research works and training of young pedagogical personnel
IV. Preparation of educational, methodological, scientific and research works and training of young pedagogical personnel
4.1. The Institute carries out the following programs and programs of higher education and postgraduate education programs, additional education (retraining and advanced training):
1) on bachelor degree and magistracy specialties:
a) The form of education (bachelor) separation from the following directions:
5340100 - Architecture (by type)
5150900 - Design (interior)
5150900-Design (Landscape)
5341000-Architectural design of rural areas
5111000 - Professional Education (Fine Arts and Engineering Graphics)
5340200 - Building and Construction (Industrial and Civil Engineering)
5340500 - Production of construction materials, products and structures
5340800 - Motorways and airfields
5111000 - Professional Education (5340200 - Building and Construction)
5340400 - Construction and installation of engineering communications (water supply and sanitation)
5340400 - Construction and installation of engineering communications (Heat, gas supply and ventilation)
5311500-Geodesy, Cartography and Cadastre (Geodesy)
5311500-Geodesy, Cartography and Cadastre (Building and Structures Cadastre)
5111000 - Vocational training (5340400 - Construction and installation of engineering communications)
5610100 - Services sector (Housing and communal services, consumer services)
5230200-Management (by sector and industry)
5340900-Real estate expertise and its management
5340300 - Urban development and management
b) There is no form of education (bachelor's degree) excluding production.
c) magistracy specialties:
5A340101 - Architecture of buildings and structures (by types of constructions)
5A340102 - The theory and history of architecture, restoration of architectural monuments
5A340103 - Complex construction of urban and rural residential areas
5A340104-Horizontal architecture
5A340201 - Building and Construction (Energy Efficient Building Design)
5A340401 - Water supply, sanitation, water resources protection and their efficient use
5A340501 - Production of building materials, products and structures
5A311502-Geodesy and Cartography (Applied Geodesy)
5A340302-City transport and communication lines
5A340403-Heat and gas supply, ventilation, air conditioning and air protection
5A630104 -Water water treatment and protection of water resources
In accordance with the requirements of the personnel of the Institute, the Ministry may order training in the new direction and specialties.
4.2. The Institute carries out two main educational programs: bachelor's and master's degrees.
Bachelor is a basic higher education with a basic and practical knowledge in the direction of education, with a duration of study less than 4 years.
Graduates of the undergraduate program are awarded a Bachelor's degree on the basis of state certification and are issued a state diploma.
Master's degree is a higher education with at least 2 years of undergraduate study, providing fundamental and applied knowledge in a particular area of the course.
Graduates of the Master's program are awarded a Master's degree on a particular specialty prepared on the basis of the state certification and are issued a state diploma.
The diploma of a bachelor and master degree diploma allows them to continue their professional activity or to continue their studies at the next stages of their education in accordance with the chosen direction and specialty.
Primary education in basic education programs at different stages of higher education is not considered as second higher education.
4.3. The organization of the educational process at the Institute is regulated by curricula and syllabuses developed and approved by a basic higher education institution, a schedule of annual study periods and schedule of studies approved by the rector of the institute.
Through the purposeful organization of the teaching process, by choosing educational forms, methods and tools, the Institute has created the necessary conditions for the students to master the basic vocational training programs of higher education should be provided.
The unity of the educational process is ensured by the state educational standards of higher education.
4.4. There are following types of training sessions: lectures, consultations, seminars, practical lessons, laboratory work, singing (in the arts related to practical performance), supervisory work, colloquium, independent work, internship, course project (course work), bachelor's degree and master's thesis.
A minimum academic time of 45 (or 40 minutes without interruption) is set for all classes of audiences. A break between training sessions will take at least 10 minutes.
Teaching and Learning Languages: Uzbek, Russian and English.
4.5. At the institute training of specialists is carried out separately.
The state educational standard used by the state agency "Uzstandard" is developed in the established order for all forms of education within the framework of the main vocational training program of higher education.
4.6. The academic year at the institute is divided into two semesters, and each of them is administered as a rating control.
Transferring the students from the course to the course is carried out by order of the rector on the recommendation of the dean of the faculty. Students can not be conditional on the course.
"Appraisal of higher education education programs, approved by the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education, and a rating system for monitoring and evaluation of students' knowledge of higher education institutions" Regulation on the Final State Attestation of Graduates of Higher Education Institutions of the Republic of Uzbekistan ", ending with the final certification of graduates.
4.7. The Institute carries out scientific and methodological work aimed at improving the quality of training of specialists through advanced pedagogical and information technologies, individualization of education and independent learning tools, modular system and distance learning.
2) postgraduate education is a type of continuous education aimed at meeting the needs of society in highly skilled scientific and scientific-pedagogical staff.
a) senior research assistant - institute of higher education and scientific research institutions for the degree of Doctor of Science in scientific researches in order to thoroughly study the specialty and prepare and defend a doctoral dissertation form of postgraduate education in higher education institutions with high qualification of scientific and scientific-pedagogical cadres;
b) independent research - in-depth study of the specialty for the preparation and defense of the doctoral dissertation without distinction of production, and for the researchers of the scientific degree of the doctor of sciences on the scientific researches, the highest qualification in higher education institutions and research institutions postgraduate education in academic and scientific-pedagogical cadres;
senior researcher - a person who has been accepted to a higher educational institution or scientific research institute for the post of senior researcher-researcher;
Independent researcher - a person who has been accepted in a prescribed manner to a higher education institution or research institution independently.
4.8. Postgraduate education at the Institute is approved by the Resolution of the Presidium of the Higher Attestation Commission under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated September 20, 2012 № 189/1 and amended by Decree No. 192/8 of 30 October 2012 In accordance with the list of "Highly qualified scientific and scientific-pedagogical cadres", with the approval of the relevant ministry (department), the highly qualified scientific and scientific-pedagogical staff, through the Institute of Senior Researchers and Researchers, staff training.
The Institute trains highly qualified scientific and scientific-pedagogical cadres in the following specialties:
01.02.04 - Mechanics of deformable rigid bodies
01.02.05 Liquid and gas mechanics
05.09.01 - Building constructions, buildings and constructions
05.09.03 - Heat supply. Ventilation, air conditioning. Gas supply and lighting
05.09.04 - Water supply. Sewage. Constructional systems for water reservoirs
11.00.06-Geodesy. Cartography
18.00.01 - The theory and history of architecture. Architectural monuments repair and restoration
18.00.03 - Regionalization, town-planning. Planning for rural settlements. Horizontal architecture. Building and architecture architecture
Acquisition of postgraduate education The Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated July 24, 2012 N UP-4456 "On further improvement of the system of training and certification of scientific and scientific-pedagogical personnel of the highest qualification" , Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan from December 28, 2012 of No. 365 "About measures on perfection of system of attestation of postgraduate education and highly qualified scientific and scientific-pedagogical personnel" will be carried out accordingly.
4.9. The institute was established in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated May 28, 2012 "On Measures for Further Improvement of the System of Qualified Pedagogical Staffs and Provision of such Personnel of Secondary Specialized and Vocational Educational Institutions" In accordance with the Decree 1761, additional professional training programs are provided for the staff of the Pedagogical Personnel Retraining and Advanced Training Department at the Institute.
Improves the qualifications of teachers of secondary special and vocational education institutions in the following areas:
1. Construction of buildings and structures.
In the faculty of retraining and improvement of professional skill of the faculty the certificate of the state sample is issued according to the results of the study.
4.10. The Council of the Institute carries out research and creative work, attracting students and doctoral students, ensuring the quality of the work and the safety of works on thematic plans.
Scientific research is funded from the following sources:
- Funds of the state budget allocated for fund amental, applied and innovative research in the areas of science, technology and culture;
- sectoral ministries, departments, enterprises, associations and others on a contractual basis, including funds from foreign organizations.