Qabul kunlari: Har kuni 14-00 dan 16-00 gacha (dushanba va shanbadan tashqari)
Kafedra 1967 yil umumiy muxandislik fanlari kafedrasidan ajralib chiqdi va unga «Muxandislik geodeziyasi» nomi berildi. Uning tarkibida marhum T.Qo`ziboev, Q.Bo`riev va O.Trofimovalar bor edi. So`ngra O`zGIPROZEM dan N.Nishonboev (1968), SamDU dan F.Narzullaev (1968) lar kafedra professor – o`qituvchilari safiga qo’shildilar. Kafedra professor–o`qituvchilari safi kundan–kunga kengaya bordi. SamDU dan Sh.Abraev (1970), M.Qo`ziboev (1975), B.Omonov (1991), TashPI dan N.Murodullaev (1972), S.Toshpo`latov (1973), mahrum O.Haydarov (1973), T.Safarov (1975), Sh.Bekirov (1978), A.Suyunov (1981), Sh.Avchiev (1984), M.Xudayqulov (1984), TIMI dan Sh.Davlatov (1971), D.O.Jo`raqulov (1981), H.Alimova (1979) SamDAQI dan M.Mukoseeva (1984), S.Jalilov (1980), E.Isakov (1987), M.S.Burxonov (2004), 1997 yildan A.Ahungonov, A.Salaxiddinov (1999), T.Qosimov, G`.Artikov va Sh.Tuxtamishevlar 2000 yildan, 2008 yildan S.Djavadov va I.Omonovlar professor–o`qituvchilari safiga kirdilar. Kafedraga 1996–yilning noyabr oyidan „Geodeziya va yer kadastri” kafedrasi nomi berildi.
Kafedra a’zolaridan Sh.Davlatov (1978), N.Murodullaev (1979), S.Toshpo`latov (1980), O.Haydarov (1984), N.Nishonboev (1985), A.Suyunov (1988), D.Jo`raqulov (1990), Sh.Avchiev (1990), B.Omonov (1991), S.Jalilov (1992), E.Isakov (1993) nomzodlik dissertatsiyalarini, A.Suyunov (1995) doktorlik dissertasiyasini himoya qildilar.Sh.A Suyunov (2018) doktorlik (PhD) disirtatsiyasini himoya qildi.A.Suyunov yaratgan ixtirosi uchun patent, D.Jo`raqulov va B.Omonov mualliflik guvohnomalariga ega bo’lishdilar.
Kafedraga 2000 yildan „Geodeziya” kafedrasi nomi berildi. Ushbu yillarda kafedraga yangi professor – o`qituvchilar t.f.n. T.Qosimov va t.f.n. G`.Artikovlar qo`shildilar.Kafedra a’zolaridan M.S.Burxonov (2004), A.A.Salaxiddinov (2004), aspiranti T.M.Abdullaev (2005), lar nomzodlik dissertasiyalarini himoya qildilar.2018-yil kafedra katta o'qituvchisi Sh.A Suyunov doktorlik (PhD) disirtatsiyasini himoya qildi.
O`tgan vaqt mobaynida kafedra mudirligini bajarganlar:
T.Q.Qo`ziboev (1967–69);
Q.Bo`riev, N.Nishonboev (1969–75);
M.Qo`ziboev (1975–79);
Sh.Davlatov (1979–85);
S.Toshpo`latov (1985–88);
N.Murodullaev (1988–92);
Sh.Davlatov (1992–95);
A.S.Suyunov (1996–2002);
E.X.Isakov (2002–2008);
G`.A.Artikov (2008–2010);
D.O.Jo`raqulov (2010-2018);
2018-yildan boshlab t.f.d., prof. A.S Suyunov bajarmoqda.
Kafedrada 32 nafar professor–o`qituvchi va 4 nafar yordamchi xodimlar faoliyat ko`rsatishmoqda. Shulardan: 1 nafari fan doktori, professor; 4 nafari fan nomzodlari, dotsentlar; 2 nafari fan nomzodlari, katta o`qituvchilar, 8 nafari katta o`qituvchilar, shundan 3 nafari ishlab chiqarish korxonalaridan; 17 nafari assistentlardir. Kafedra professor–o`qituvchilarining 1 ta darslik, 10 dan ortiq o’quv qo’llanmalari, 300 dan ortiq ilmiy maqolalari va tezislari, 150 dan ortiq uslubiy qo`llanmalari chop etilgan. Kafedra sobiq professori T.Qo`ziboevning (1972–75) „Texnikaviy nivelirlash” va „Geodeziya” darsliklari, professor A.S.Suyunovning (1995–97) „O`rta Osiyo sharoitida refraksiyani hisobga olish” va „Markaziy Osiyo sharoitida bajariladigan geodezik ishlariga tashqi muhit muommolari” mavzusidagi monografiyalari chop etilgan,2018-yil A.S Suyunov va Sh.A Suyunovlar "O'zbekiston Respublikasi sharoitida Geodizik o'lchash natijalari aniqligi" mavzusidagi monografiyasi chop etildi.
Hozirgi kunda kafedra a’zolari quyidagi ikki innovasion mavzular ustida ish olib bormoqdalar:
-Geodezik, kartografik, topografik, asbobshunoslik ishlarini takomillashtirish;
-Arxitektura yodgorliklari va ko`chmas mulklarning geometrik holatini geodezik usullar yordamida aniqlash va kadastr planlarini tuzish.

Доктор технических наук, профессор. 15.04.1956 года рожднния.
1967 году кафедра была отделен от кафедры общетехнических наук и назван «Инженерная геодезия». В состав кафедры были Т.Кузибоев, К.Буриев и О.Трофимов. Затем Н.Нишонбаев из УзГИПРОЗЕМА (1968), из СамГУ Ф Нарзуллаев (1968) присоединились в состав кафедры. Из СамГУ Ш.Абраев (1970), М.Кузибоев (1975), Б.Омонов (1991), из ТашПИ, Н.Муродуллаев (1972), С.Тошпулатов (1973), О.Хайдаров (1973), Т.Сафаров (1975), А.Суюнов (1981), Ш.Авчиев (1984), из ТИИМСХ, Ш.Давлатов (1971), Д.Журакулов (1981), (1979), из СамГАСИ С.Жалилов (1980), Э.Исаков (1987), М.Бурхонов (2004), А.Салахиддинов (1999), Г.А.Артиков (2000), Ш.Тухтамишов (2000), Ш.Суюнов (2007) С.Джавадов и И.Омоновы (2008) присоединились в состав кафедры.
В ноябре 1996 кафедра был назван кафедрой «Прикладная геодезия»,с 2018 года «Геодезия и картография». Из членов кафедры Ш.Давлатов (1978), Н.Муродуллаев (1979), С.Тошпулатов (1980), О.Хайдаров (1984), Н.Нишонбоев (1985), А.Суюнов (1988), Д.Журакулов, Ш.Авчиев (1990), Э.Исаков (1993) защитили кандидатскую диссертацию.
А.С.Суюнов (1995) защитил докторскую диссертацию и (1999) получил ученое звание профессора.  А.С.Суюнов и А.А.Салахиддинов получили патенты на изобретение.
2000 году кафедра был назван кафедрой «Геодезии». В этом году в кафедру присоединился к.т.н., Г.Артиков. Из членов кафедры, А.Салахиддинов (2004), Т.Абдуллаев (2005), защитили кандидатскую диссертацию под руководством А.Суюнова.
2018-году  Ш.А.Суюнов защитил докторскую (PhD) диссертацию.
Данное время принято на работу несколько будущие молодые ученые заканчивавшие с успехом по спициалности “Геодезия и картография”. Они: О.Уроков, М.Аминжанова, М.Хусанова, С.Маноев, М.Бобокалонов, Ш.Саманкулов, У.Бердикулов, М.Хамдамов, Г.Муллажанова, Ш.Худайкулов, К.Рахматуллаева и Д.Обидова.
В кафедре осуществлять деятельность в качестве старшого преподавателя деятели со сферы производственных АГП И.Пирназаров, А.Мирзаев и М.Исроилов.
Выполняющие обязанности заведующей кафедры за период:
Т.Кузибоев (1967–69); К.Буриев, Н.Нишонбоев (1969-75);  М.Кузибоев (1975–79); Ш.Давлатов (1979–85);  С.Тошпулатов (1985–88);  Н.Муродуллаев (1988–92);  Ш.Давлатов (1992–95); А.Суюнов (1995–2002);  Э.Исаков (2002–2008);  Г.Артиков (2008–2010);
Д.Журакулов (2010-2018);  С 2018 года заведует кафедрой д.т.н., профессор А.С.Суюнов.
Со стороны профессоров и преподавателей кафедры опубликован 7 учебник, более 20 учебных пособий, более 700 научных статьей и тезисов.
Д.т.н., профессором А.С.Суюновом под общей редакции (1995–97) опубликован 5-монографии. В последнее годы 2017 и 2020 гг. А.Суюнов и Ш.Суюнов издали ещё две монографии "Точность результатов геодезический измерении в условиях Республики Узбекистан" и «Методы учета рефракции при геодезических измерениях».
В данное время со стороны сотрудников кафедры введется работы по нижеследующим инновационным темам:
-Улучшение работ геодезических, картографических и топографических инструментоведений;
-Определение геометрических положении и составление топографического плана архитектурных памятников и недвижимых имуществ.
В данное время при кафедре доступно специальность магистратуры 5А311502-“Прикладная геодезия” кроме того имеется базовая докторантуры по специализации 11.00.06 “Геодезия картография”.
В ностояшее время зав. кафедры д.т.н., проф. А.С.Суюнов являться членом двух спецсавета по присуждению научной степени доктора наук. В этой же  время он является заместителем председателя технического совета при Министерстве Инновации РУзб.