Muhandislik grafikasi va kompyuterda loyihalash
Muhandislik grafikasi va kompyuterda loyihalash (eski nomi Chizma geometriya va muhandislik grafikasi) 1966 yilda tashkil etilgan. Dastlab kafedrada V.I.Petuxov (1966-1967)., Gurievich G.P. (1967-1970)., Yumatov F.I. (1970-1974), Uzoqov X. (1974-1980) va (1994-2000), Kamalov A.K. (1980-1985), Alimov R.U. (1985-1994) kafedra mudiri vazifasida ishlab kelganlar. 1990 yildan kafedra ikkiga bo’linib «Amaliy geometriya va muhandislik grafikasi» va «Loyihalarni avtomatlashtirish tizimi» kafedralariga bo’linib, 1994 yilgacha faoliyat ko’rsatib keldi. 1994 yildan 2000 yilgacha yuqoridagi ikkala kafedra qo’shilib, «Amaliy geometriya, mashina grafikasi va loyihalarni avtomatlashtirish tizimi» kafedrasi nomi bilan faoliyat yuritdi. 2000 yildan boshlab bakalavrlar tayyorlash bo’yicha o’quv rejalarini inobatga olib, kafedraning nomi «Chizma geometriya va muhandislik grafikasi» qilib o’zgartirildi. 2000-2002 yillarda t.f.n., dosent Abduraimov M., 2002- 2007 yillarda t.f.n., dosent Masaridinov A.M., 2007-2011 yillarda t.f.n. Uzokov X. raxbarlik qildi. 2011 yilda boshlab Uzokov Sh.X. kafedra mudiri lavozimida ishlab kelmoqda.
2019 yildan boshlab kafedra «Muhandislik grafikasi va kompyuterda loyihalash» kafedrasi deb o'zgartirildi.
Kafedrada talabalar konstruktorlik uyushmasi tashkil qilingan bo’lib, uyushmaga a’zo talabalar ilmiy natijalari bilan ilmiy anjumanlarda qatnashdilar. Alohida yuqori ko’rsatgichlarga ega talabalarga viloyat, respublika olimpiadalariga qatnashishlari uchun tavsiya beriladi.
Kafedramizda quyidagi fanlar bo’yicha ma’ruza va amaliy mashg’ulotlari olib boriladi:
- Chizma geometriya va muhandislik grafikasi;
- Chizma geometriya va perspektiva;
- Kompyuterda loyihalash;
- Kompyuter grafikasi;
Kafedra professor-o'qituvchilari barcha o'qitiladigan fanlar uchun o'quv-uslubiy materiallar yaratdilar.
Kafedra quyidagi mavzular bo'yicha ilmiy izlanishlar olib boradi:
1. Qobiqli yopilmalar sirtlarini geometrik modellashtirish va ularni optimal loyihalashtirish.
2. Texnik shakllar sirtlarini geometrik modellashtirish va ularni loyihalashni avtomatlashtirish.
Ushbu mavzular bo'yicha kafedra professor-o'qituvchilari tomonidan 200 dan ortiq ilmiy maqola va tezislar chop etilgan. Ilmiy tadqiqotlar natijalari arxitektura va qoplama qobig'ini qurishda hamda muhandislik kommunikatsiya tizimlarining murakkab qismlarini loyihalashda qo'llaniladi.

Дни приёма: каждый деньс 13:00 до 15:00 (кроме понедельника и субботы)
Кафедра «Инженерной графики компьютерного проектирования» (старое название «Начертательная геометрия и инженерная графика») основанав 1966 году. В разное время кафедрой заведовали Петухов В.И. (1966-1967 г.г.)., Гуриевич Г.П. (1967-1970г.г)., Юматов Ф.И. (1970-1974 г.г.),Узаков Х.(1974-1980 г.г) и в (1994-2000 г.г), Камалов А.К.(1980-1985 г.г), Алимов Р.У. (1985-1994 г.г). С 1990 года кафедра была поделена на кафедры «Прикладная геометрия и инженерная графика» и «Системы автоматизированного проектирования» и которые осуществляли деятельность до 1994 года. С 1994 года кафедры вновь объединились в кафедру «Прикладная геометрия, машинная графика и системы автоматизированного проектирования».С 2000 года учитывая учебные планы направлений подготовки бакалавров кафедра была переименована в кафедру «Начертательной геометрии и инженерной графики».В 2000-2002 годах кафедрой заведовал Абдураимов М.М, в 2002- 2007 годах Масариддинов А.М., в 2007-2011 годах Узаков Х.С 2011 года заведующим кафедры является Узоков Ш.Х.
С 2019 года кафедра переименована в кафедру «Инженерная графика и компьютерное проектирование».
На кафедре действует студенческое конструкторское бюро. По результатам работы данного бюро студенты участвуют в научных конференциях, в областных и республиканских олимпиадах.
На кафедре ведутся занятия по следующим дисциплинам:
Профессорско- преподавательским составом кафедры созданы учебно-методические материалы по всем преподающимся дисциплинам.
Кафедра работает над научными исследованиями последующим темам:
По этим темам профессорско- преподавательским составом кафедры опубликовано свыше 200 научных статей и тезисов. Результаты научных исследований применяются в архитектуре и строительстве оболочек покрытий а также в проектировании сложных частей систем инженерных коммуникаций.