В Самаркандском государственном архитектурно-строительном институте 18 мая проведён семинар-тренинг на тему « ​​Современная мировая архитектура».

В мероприятии приняли участие известный датский архитектор, основатель компании «Gehl Architects» Ян Гейл, а также преподаватели и студенты СамГАСИ.
Ректор Самаркандского государственного архитектурно-строительного института С. И. Ахмедов особо подчеркнул о комплексных мерах по реконструкции и обновлению городской дорожно-транспортной инфраструктуры в нашей стране, организации пешеходного движения  на улицах и движения транспортных средств, исходя из требований времени.
Развитие городской инфраструктуры, превращение его в крупный мегаполис требует более лучшего качества жизни для населения, необходимых удобств особенно для пешеходов, для тех, кто путешествует.
Данный семинар-тренинг организован с целью изучения мирового опыта в деле создания более удобных условий для хорошей жизне- деятельности населения.
По словам Яна Гейля, современная мировая архитектура должна быть приспособлена к благоприятной жизни людей, их удобному движению. Один из широко распространённых и эффективных путей в этом плане – увеличение зелёных площадок, развитие сети велосипедных дорожек и пешеходных зон.
Ян Гейл отметил, что Самарканд – это город, богатый зелёными бульварами, площадями и садами. Это один из факторов создания для населения более удобных и качественных жизненных условий. Каждый человек стремится к благоприятному образу жизни в процессе уличного движения.
В ходе мероприятия Ян Гейл внёс свои предложения и рекомендации о мерах, которые необходимо учитывать в развитии архитектуры городов.
Участвовавшие в семинаре профессора и преподаватели, студенты получили ответы на интересующие их вопросы относительно развития городской инфраструктуры и реконструкции дорожно-транспортной инфраструктуры.

Unda daniyalik taniqli xalqaro me’mor, “Gehl Architects” kompaniyasi asoschisi Yan Geyl va SamDAQI professor-o’qituvchilari va talabalari ishtirok etdi.
Samarqand davlat arxitektura-qurilish institut rektori S.I.Axmedov mamlakatimizda shahar yo’l-transport infratuzilmasini rekonstruksiya qilish hamda yangilash, ko’chalarda piyodalar harakati va transport vositalari qatnovini zamon talablaridan kelib chiqqan holda tashkil qilish bo’yicha kompleks chora-tadbirlar amalga oshirilayotganini alohida ta’kidladi.
Shaharlar infrastrukturasi rivojlanishi, ularning yirik megapolislarga aylanishi aholi uchun yanada sifatli turmush darajasi, ayniqsa, piyodalar uchun, sayr qiluvchilar uchun zarur qulayliklar yaratishni talab etadi. Bu borada mamlakatimizda olib borilayotgan ishlar ko’lami kengaymoqda. Ushbu seminar-trening ham shahar me’morchiligi loyihalarini amalga oshirishda aholining yaxshi yashashi va faoliyat olib borishi uchun yanada qulay shart-sharoitlarni yaratish borasida jahon tajribasini o’rganish maqsadida tashkil qilindi.
Yan Geylning so’zlariga ko’ra, zamonaviy jahon arxitekturasi odamlarning qulay yashashi va harakatlanishiga moslashtirilgan bo’lishi lozim. Yashil maydonlarni ko’paytirish, velosiped yo’laklari tarmog’ini va piyodalar zonasini rivojlantirish bu borada eng keng tarqalgan va samarali usullardandir. Infratuzilmasi tobora rivojlanib borayotgan shaharlar ko’cha va maydonlarini piyodalarga qaytarish zarur, boshqacha aytganda, avtomobillarning to’xtab turish joylari, ularning tirbandligi aholi hayoti uchun noqulayliklar tug’dirmasligi lozim.
Samarqand yam-yashil xiyobonu maydonlarga, bog’-rog’larga boy shahar ekanini alohida ta’kidlashni istardim, – dedi Yan Geyl. – Bu aholi uchun yanada qulay va sifatli turmush sharoitini yaratishga xizmat qiladigan omillardan. Shaharlarning aholi uchun qulay tarzda barpo etilishi mamlakatga kelayotgan sayyohlar oqimini ko’paytirishga ham xizmat qiladi. Zero, har qanday odam turmush tarzida, ko’chalarda harakatlanishi jarayonida qulaylikka intiladi.
Tadbir davomida Yan Geyl shaharlar arxitekturasini rivojlantirishda inobatga olinishi va amalga oshirilishi zarur bo’lgan choralar yuzasidan taklif va tavsiyalarini bildirdi.
Seminarda ishtirok etgan professor-o’qituvchilar va talabalar shahar infrastrukturasining rivojlanishi, yo’l-transport infratuzilmasini rekonstruksiya qilishiga oid o’zlarining qiziqtirgan savollariga javob olishdi.